Horyzont 2020 - naukowcy dostaną większe dotacje

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2013 14:29
Ministrowie krajów UE, odpowiedzialni za badania i rozwój, przyjęli unijny program badawczy na lata 2014-2020 "Horyzont 2020", dzięki któremu obowiązywać mają uproszczone procedury m.in. zwrotu kosztów projektów. Ma to przyciągnąć do realizacji programu uniwersytety, centra badawcze, przemysł, oraz małe i średnie przedsiębiorstwa.
Audio
  • Program badawczy na lata 2014-2020 "Horyzont 2020" (Czwórka/Europejski lunch)
Czy naukowcy dostaną więcej pieniędzy na badania?
Czy naukowcy dostaną więcej pieniędzy na badania?Foto: Glow Images/East News

Program badawczy "Horyzont 2020" i strategia "Europa 2020" zakładają m.in. zmniejszenie liczby osób przedwcześnie kończących szkoły. Celów ich powstania jest bardzo dużo, a zdaniem dra Siemaszki jednym z tych najważniejszych jest rozwój nauki. - To tzw. piąta swoboda, czyli wiedza, rozwój badań - mówi dr Andrzej Siemaszko, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych Unii Europejskiej. - Tak, by w przyszłości nie było granic i byśmy coraz częściej mogli mówić o technologii nie krajowej, a europejskiej. Temu też dedykowany jest budżet tego programu.

A budżet jest spory i wynosi 77 mld euro, czyli o ponad 20 mld więcej niż w roku ubiegłym. Nie oznacza to jednak, że uzyskać granty będzie łatwiej niż wówczas. - To bardzo wymagający program, nastawiony na rozruszanie europejskiej gospodarki, która aktualnie jest w kryzysie - tłumaczy gość "Europejskiego Lunchu". - Europa musi się dziś ścigać z Chinami, USA, czy Japonią o zdobycie pierwszych miejsc w gospodarce światowe.

Ale to, że pieniędzy na rozwój badań będzie więcej, to nie jedyna zmiana, jaka czeka polskich naukowców. - M.in. zarówno jednostki naukowe, jak i przedsiębiorstwa, będą mogły dostać 100 proc. dotacji na programy badawcze - mówi gość Czwórki. - Dla małych i średnich firm przewidziano także uproszczoną "ścieżkę", dzięki której mogą się starać o dotacje.

Choć, zdaniem eksperta, Polska ma problemy z własną, krajową nauką, warto, byśmy próbowali się odnaleźć w europejskiej rzeczywistości i dorównać zagranicznym kolegom. - Rozruszać się, rozwijać polską technologię - mówi dr Siemaszko. - A jednocześnie współpracować z najlepszymi firmami innych europejskich krajów.

(kd)

Czytaj także

Wykorzystanie środków unijnych priorytetem w 2009 roku

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2009 09:08
Pieniądze wpompowane w polską gospodarkę, w polskie firmy będzie dodatkowym bodźcem antykryzysowym. To największe wyzwanie modernizacyjne na 2009 rok.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Te pieniądze czekają na każdego!

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2012 21:00
By sięgnąć po pieniądze z Unii Europejskiej wystarczy mieć dobry pomysł i złożyć odpowiedni wniosek. W "Śniadaniu europejskim" doradzaliśmy jak skorzystać z tej pomocy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ty też możesz zdecydować na co wydać unijne pieniądze!

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2013 13:10
Walka z bezrobociem, rozwój małych firm, poprawa zaplecza socjalnego - na te cele, zdaniem słuchaczy Czwórki, należałoby przekazać pieniądze w unijnego budżetu. Do końca sierpnia każdy z nas może wziąć udział w konsultacjach społecznych i wyrazić swoją opinię w tej sprawie.
rozwiń zwiń