Co spędza sen z powiek Włochów?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2014 14:00
Włochy objęły właśnie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Niezwykle chętnie odwiedzany przez turystów kraj zmaga się z licznymi problemami, z których najpoważniejszymi są bezrobocie i napływ nielegalnych imigrantów.
Audio
  • Włochy objęły właśnie Prezydencję Rady Unii Europejskiej (Czwórka/Europejski Lunch)
Rzym
RzymFoto: Markus Bernet/Wikimedia Commons/CC

Największym zmartwieniem młodych ludzi na Półwyspie Apenińskim jest brak pracy. - Sytuacja jest tragiczna. Młodzi Włosi coraz częściej wyjeżdżają za pracą do Niemiec, Anglii. Wszyscy wierzymy, że coś w tym temacie się zmieni, bo jest u nas mnóstwo utalentowanych osób, które nie mają możliwości rozwoju - przyznał Cristian, mieszkający w Polsce od kilku lat Włoch. W jego ojczyźnie najszybciej zajęcie mogą znaleźć informatycy. - Warunkiem jest prowadzenie własnej działalności. Szczególnie w okolicach Turynu i Mediolanu o pracę w tej branży jest łatwo - powiedział rozmówca "Europejskiego Lunchu".
PRZECZYTAJ TEŻ: Słoneczna Italia - wymarzone miejsce na studia?

Niezwykle istotnym tematem, z którym na bieżąco muszą mierzyć się zarówno Włochy, jak i inne państwa na południu Europy, jest napływ imigrantów. - W kraju mówi się o tym cały czas. Jest to naprawdę duży problem, z którym Włosi zostali sami. Niby wszyscy jesteśmy w Unii, ale ten kłopot dotyczy tylko nas - narzekał Cristian. On i jego rodacy mają nadzieję, że w okresie włoskiej prezydencji zostaną poczynione kroki, które wspomogą ten kraj w walce z napływem przez Morze Śródziemne imigrantów z Afryki.
Więcej o problemach Włoch i rosnącym eurosceptycyzmie wśród młodych ludzi - w nagraniu audycji.
ac/kd

Czytaj także

W Grecji nadchodzi odwilż

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 14:45
Trwa okres greckiej prezydencji w Unii Europejskiej. W "Europejskim Lunchu" sprawdziliśmy jak obecnie wygląda sytuacja w tym kraju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak przerwać błędne koło bezrobocia młodych?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 12:05
W Polsce pracy nie ma ok. 1/3 osób młodych. Kto jest winien: system, szkoły, czy sami młodzi, którzy nie potrafią, bądź nie mają odpowiedniej motywacji, by szukać i znaleźć zatrudnienie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co musisz wiedzieć, wybierając się autem w podróż po Europie?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2014 17:45
Wakacje trwają, a wielu Polaków na urlop wybiera się samochodem. - Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że to wbrew pozorom jest bardzo duża wyprawa – podkreśla ekspert motoryzacyjny Marcin Dembecki. - Nie można po prostu wsiąść do samochodu i przejechać kilku tysięcy kilometrów.
rozwiń zwiń