Montażystka - zawód z marginesu filmu

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2014 15:00
Nazwisko Agnieszki Glińskiej, montażystki, pojawia się w takich filmach jak "Yuma", "Kret" czy "Matka Teresa od kotów". Ostatnio zrobiło się o niej głośno przy okazji sukcesu etiopskiego obrazu "Difret" w reżyserii Zeresenaya Berhane Mehari.
Audio
  • Agnieszka Glińska opowiada o pracy przy filmie "Difret" i zawodzie montażystki (Czwórka/Konturówka)
Fragment plakatu filmu Difret, za którego montaż odpowiadała Agnieszka Glińska
Fragment plakatu filmu "Difret", za którego montaż odpowiadała Agnieszka GlińskaFoto: mat.pras.

"Difret" otrzymał nagrodę publiczności na festiwalach w Sundance i w Berlinie. Agnieszka Glińska i Monika Lenczewska trafiły to ekipy "Difret" dzięki rozmową na Skype.
- "Difret" to film oparty na faktach z 1996 roku. Opowiada o prawniczce, która przejęła sprawę 14-letniej dziewczynki, porwanej i zgwałconej w celu zawarcia małżeństwa - opowiada gość Czwórki. - Po tych strasznych wydarzeniach dziewczyn zabija swego niedoszłego męża i ucieka. "Difret" to zestawienie tradycyjnego i nowoczesnego podejścia to problemu porwań młodych dziewczyn dla ożenku.

Do międzynarodowej ekipy, pracującej przy tym etiopskim filmie, jako pierwsza trafiła Monika Lanczewska, autorka zdjęć. Wysłała swoje prace producentowi i po rozmowie z reżyserem została zatrudniona. To ona poleciła Agnieszkę Glińską do montażu tego obrazu.

Kiedyś zawód montażysty był mocno sfeminizowany. Wymagał dużej precyzji i cierpliwości. Gdy nadeszła era komputerów, coraz częściej wybierają go również mężczyźni. Dziś reżyserzy bardzo uważnie wybierają montażystów, niektórzy zwracają uwagę również na płeć. Jednak wszyscy zgodnie twierdzą, że dobry montaż to przede wszystkim taki, którego nie widać.

Rafael Lewandowski, reżyser filmu "Kret", podkreśla, że praca z Agnieszką Glińską dawała mu dużo dystansu do tego, co powstawało na planie zdjęciowym
(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka FILM KULTURA
Czytaj także

Rok 2014. Co nas czeka w kulturze?

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2013 17:48
W czwartkowej "Stacji Kultura" dowiemy się, co czeka w nadchodzącym roku miłośników dobrego kina i teatralnych spektakli, a także, co warto będzie przeczytać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kobieta z kamerą, czyli jak reżyserki zdobywały świat

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2014 09:30
Kino kobiece to nie jest termin ukuty na potrzeby dyskusji o gender, tylko nurt obecny w kinematografii od lat. Jak wygląda on dziś?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jacek Koman: jestem świadom swojego sukcesu

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2014 15:10
Jacek Koman ma to szczęście, że część roku może spędzać w Polsce, a część w Australii, gdzie mieszka od 30 lat. Dziś przyznaje, że dotarł do zdrowych proporcji między czasem spędzonym tu i tam.
rozwiń zwiń