Gdy w rugby sędziuje dziewczyna

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2014 16:30
- Za kolebkę kobiecego rugby w Polsce trzeba uznać Pomorze - mówi Aneta Bejm, jedna z dwóch w Polsce kobiet, która jest sędzią rugby. W Czwórce opowiada o tym sporcie i o tym, co jest kluczem do takiej kariery.
Audio
  • Jak kobieta odnajduje się jako sędzia na boisku wśród rugbystów (Czwórka/Konturówka)
Gdy w rugby sędziuje dziewczyna
Foto: Glow Images/East News

Rugby do Polski trafiło niedawno, ale już zdobyło pewną popularność. Pierwsza kobieca grupa powstała w Sopocie. Do dziś święci też triumfy jedna z trójmiejskich drużyn Ladies Lechia Gdańsk. W rugby grają głównie mężczyźni, bo to brutalny, bardzo kontaktowy sport. Kobiety wciąż wzbudzają emocje w tej dyscyplinie, mimo że jest już w Polsce 12 żeńskich drużyn.
- Żeby zostać sędzią rugby, trzeba najpierw zacząć grać, połknąć haczyk, zakochać się w tej grze - mówi Aneta Bejm. - Ja uczestniczyłam w całym tym środowisku, w całej kulturze związanej z rugby. Sędzią zostałam pod wpływem czynników zewnętrznych - dopadła mnie poważna kontuzja - musiałam zrezygnować z uprawiania tego sportu, ale nie chciałam się z tą grą rozstawać. 
Kolebką rugby jest Wielka Brytania. Tam ten sport uważany jest za dyscyplinę dla dżentelmenów. Mimo że gra jest brutalna, to prowadzona jest w duchu fair play i z poszanowaniem reguł. - Zasad w rugby jest sporo. Wszystko po to, by było bezpiecznie - ocenia gość "Konturówki". - Zawodnicy grający w rugby nie noszą ochraniaczy, zakładają jedynie tzw. szczęki i piankowe kaski, które amortyzują upadki.

Czytaj także: Warszawskie rugbystki: gramy w samych ochraniaczach na zębach
Już za chwilę w Polsce startuje nowy sezon rugby. Można będzie oglądać rozgrywki kobiet i mężczyzn w zespołach 15- i 7-osobowych. Dla Anety Bejm oznacza to, że najbliższe weekendy spędzi na boisku.

Więcej o rugby i zbliżających się rozgrywkach dowiesz się słuchając całej załączonej rozmowy z "Konturówki".

(pj/mc)

Czytaj także

Juliet Taylor - prawa ręka Woody'ego Allena

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2014 08:00
Nie brakuje głosów, że dobrze przeprowadzony casting to prawdziwy klucz do sukcesu filmu. W Hollywood nikt nie ma do tego lepszej ręki niż Juliet Taylor. Najlepiej wie o tym Woody Allen, który z Juliet pracuje nieprzerwanie od 1975 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kisz Misz - jedzeniem przełamać bariery kulturowe

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2014 05:50
Rokrocznie do Polski przybywa kilka tysięcy uchodźców. Nie jest im łatwo szybko się zaadaptować. Za sprawą takich inicjatyw jak Kisz Misz proces ten przebiega jednak znacznie łatwiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kto wymyślił zasady gry w piłkę nożną?

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2014 13:15
Piłka nożna wypełnia czas wolny wielu osób. Niektórzy grają, większość ogląda, wszyscy bez wyjątku zaś są specami od reguł tej gry. Niewielu zaś wie, kto je wymyślił.
rozwiń zwiń