Szymon Hołownia: żeby żyć tak, jak ja, trzeba być wariatem

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2014 17:20
- Nie dosypiam, nie dojadam, ale muszę robić to, co robię. Zwłaszcza, odkąd mam fundację i czuję realną odpowiedzialność za dzieciaki, ich życie i zdrowie. Pomagam także ludziom w Kongo i Rwandzie. Ja po prostu nie mogę się zatrzymać - mówi dziennikarz w Czwórce.
Audio
  • Szymon Hołownia o swojej działalności charytatywnej, życiu prywatnym i zawodowym i wyzwaniach, które wciąż na niego czekają (Czwórka/Prywatnie w Czwórce)
Szymon Hołownia
Szymon HołowniaFoto: PAP/Tomasz Gzell

Szymon Hołownia, dziennikarz i publicysta, kojarzy się Polakom z telewizyjnymi talent show, a przede wszystkim z religijnością. To drugie bardzo go cieszy. - Wiem, że wielu ludzi mnie nie lubi, ale cieszę się, że wielu się także ze mną zgadza - mówi Hołownia. - Czasem na ulicach dają temu wyraz jedni i drudzy.

Tak naprawdę jednak Hołownia to człowiek, który żyje szybko i intensywnie. Studiował psychologię w warszawskiej SWPS, pracował też jako ratownik medyczny. W Białymstoku założył oddział fundacji Pomoc Maltańska, w którym zajmował się uczeniem ludzi pomocy przedszpitalnej. Skończył, jak wspomina, mnóstwo kursów w tym kierunku i, w ramach wolontariatu, jeździł karetką, by pomagać innym. - Ten oddział jeszcze funkcjonuje, a ja cieszę się, że młodzi ludzie wciąż się do tego garną - mówi Hołownia i dodaje, że do dziś, jeśli jest świadkiem wypadku, potrafi pomóc. - To się zdarza, choć długo nie ćwiczyłem, a te nawyki trzeba odnawiać. Dziś już nie podjąłbym się jednak nauczania udzielania pierwszej pomocy.

Zobacz także Szymon Hołownia: w wolnym czasie pracuję <<<

Dwukrotnie przebywał w nowicjacie zakonu Dominkanów, ale ślubów jednak nie złożył. - To był bardzo interesujący i pełen wrażeń czas, ale doszedłem do wniosku, że to nie moje miejsce. Zachowałem jednak wdzięczną pamięć i fantastyczne relacje z ludźmi, którzy wciąż tam są - opowiada w Czwórce Hołownia.

Ostatnio Hołownia żyje "na walizkach" i mnóstwo czasu spędza w podróży. Niedawno powrócił z Watykanu, a teraz wybiera się do Rwandy i Kongo. - Żeby tak żyć tak, jak ja, trzeba być nie tylko elastycznym, trzeba także być chyba wariatem - dodaje w audycji "Prywatnie w Czwórce" . - Nie dosypiam, nie dojadam, generalnie "niedofunkcjonowywuję". Ale nie mam innego wyjścia: muszę pisać książki, na które się umówiłem i spotykać się z ludźmi.

Od kilku lat Afryka jest jego drugim domem. Zaczął tam jeździć prywatnie, z ciekawości. Trafił do sierocińca w Kasisi. - Mamy tam 250 dzieciaków, wiele z nich ma AIDS, HIV, ale robimy wszystko, by były one szczęśliwe - opowiada w Czwórce. Założył więc swoją fundację i zbiera pieniądze, by pomagać dalej. Od niedawna wspomaga także hospicjum w Rwandzie i szpital w Kongo.

Prywatnie Hołownia jest wielkim fanem polskich seriali. Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy z Szymonem Hołownią o jego działalności charytatywnej, życiu zawodowym i planach na przyszłość.

(kd/tj)

Czytaj także

Życie w więzieniu - czy da się potem wyjść na prostą?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2014 10:00
Czy resocjalizacja przestępcy w więzieniu jest możliwa, czy może zza krat człowiek wychodzi gorszy niż był? - Więzienie to najgorsze miejsce na świecie, ale pamiętajmy, że siła, by przeciwstawić się złu, tkwi w nas - mówi ks. Kazimierz Pierzchała.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Światowy Dzień Uchodźcy - warto pomagać innym

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2014 15:00
20 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Uchodźcy. Termin ten przypominać ma o trudnej sytuacji milionów ludzi, którzy zmuszeni byli opuścić swoje ojczyzny. Zwraca również uwagę na ich determinację i wolę przetrwania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak możesz pomóc zwierzętom? "Reaguj, gdy widzisz ich krzywdę"

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2014 20:00
W okresie wakacyjnym szczególnie dużo zwierząt domowych zostaje wyrzuconych na ulice. - Tej patologii, gdy ludzie traktują zwierzę jak rzecz, nie da się do końca zwalczyć. Chodzi więc o to, by przynajmniej skutecznie ją ścigać - mówi Wojciech Muża, wieloletni działacz na rzecz ochrony praw zwierząt w Polsce.
rozwiń zwiń