Wśród mieszanki wrażeń, jakich doznał Maciej Gudowski na wieść o zwycięstwie dominuje poczucie dumy, zaszczytu. - Biorąc udział w konkursie startujemy przecież nie po to, by być tłem, ale by wygrać. Liczyłem się z tym, ale nie aż tak realnie. Jest mi bardzo miło i bardzo dziękuję - powiedział Radiowej Jedynce.
Znany lektor, którego głos od lat towarzyszy polskim telewidzom i radiosłuchaczom podziękował wszystkim, którzy oddali głosy w konkursie zorganizowanym przez Urząd m.st. Warszawy, Metro Warszawskie i Radiową Jedynkę. - To piękne, nie tylko warszawskie wydarzenie. Nagle ileś osób zjednoczyło się wokół miłej sprawy i zamanifestowało, kto towarzyszył im będzie od jednego do drugiego przystanku metra. w tym konkursie od początku był tylko jeden zwycięzca, Warszawa - wyjaśnił zwycięzca plebiscytu na głos II linii metra.
Oglądaj i słuchaj: Relacja z ogłoszenia wyników plebiscytu na głos II linii metra >>
Maciej Gudowski otrzymał 25 292 głosów - 47,29 proc. wszystkich oddanych za pośrednictwem strony internetowej Radiowej Jedynki oraz krótkich wiadomości tekstowych. Prócz wyboru faworyta słuchacze mogli także pisać hasła ich wspierające. Jedno z nich brzmiało: "Krążą po mieście pogłoski, że w metrze ma gadać Gudowski. Jak będzie gadał jak w filmie, to zbudują nam metra trzecią linię". - To piękne, bardzo dziękuję autorowi tych kilku zdań. Jeżeli tylko moja skromna osoba przyspieszy budowę III linii metra to ja już z góry zapewniam, że będę Państwu towarzyszył i w tej podróży. Jeśli tylko będziecie tego chcieli - podsumował w rozmowie z Karoliną Rożej.
W plebiscycie udział wzięli także: Danuta Stenka - 9590 (17,93 proc.) głosów, Krystyna Janda – 8498 (15,89 proc.) głosów, Andrzej Matul – 4816 (9,01 proc.) głosów, Marzena Wyczółkowska – 3509 (6,56 proc.) głosów oraz Małgorzata Tułowiecka 1774 (3,32 proc.) głosów. Łącznie w konkursie oddanych zostało 53 479 głosów..
Zwycięstwo Macieja Gudowskiego potwierdza szacunek, jakim w Polsce cieszą się znani lektorzy. Przypomnijmy, że stacje I linii metra od 1998 roku zapowiada lektor telewizyjny i radiowy Ksawery Jasieński.
Maciej Gudowski specjalizuje się w filmach akcji. Brawurowo przeczytane dialogi "Akademii policyjnej”, "Matrixa”, cyklu "James Bond”, "Władcy Pierścieni”, czy "Transformers” to jego zasługa. Przez kilkanaście lat prowadził w Polskim Radiu programy, koncerty, czytał wiadomości i zapowiedzi. W 1986 roku rozpoczął współpracę z telewizją. Jego pierwszym "przeczytanym" filmem było hiszpańskie "Południe", obecnie na swoim koncie ma tysiące przeczytanych tytułów. "Dobry lektor powinien mieć w głosie klej, żeby przytrzymać widza przy telewizorze" – twierdzi Maciej Gudowski. W latach 90. był prezenterem i lektorem "Teleexpressu". Jest również lektorem czytającym zapowiedzi stacji w Szybkiej Kolei Miejskiej w Warszawie.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy ze zwycięzcą oraz głosów pozostałych kandydatów.
Centralny odcinek II linii warszawskiego metra ma zostać oddany do użytku pasażerów do końca 2014 roku.
(asz)