Babcia radzi: przepis na pyszny wielkanocny piernik

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2017 09:00
Jajka, żurek, sałatka jarzynowa czy barszcz biały - tych produktów nie może zabraknąć na Wielkanoc. A jak przyrządzić tradycyjny piernik?
Audio
  • Przepis na wielkanocne wypieki - radzi Babcia Basia (Dzień Kobiet/Czwórka)
Przepis na pyszne ciasto podaliśmy w Czwórce
Przepis na pyszne ciasto podaliśmy w CzwórceFoto: Shutterstock.com/Mat Hayward

gotowanie rodzina babcia 1200x660.jpg
Babcia podpowiada - co i jak jeść, aby zdrowo żyć?

Święta nie mogą obyć się bez słodkości - według danych Centrum Monitorowania Rynku na Wielkanoc najczęściej kupowanym ciastem jest piernik. Jednak, jak przekonywała w Czwórkowym cyklu "Babcia radzi" Babcia Basia, ten specjał warto przyrządzić samemu. - Jeśli przechowujemy go potem w chłodnym i suchym miejscu to zachowa świeżość nawet do dwudziestu dni - tłumaczyła ekspertka. - Można też do niego dodać polewę czekoladową, albo przełożyć powidłami - mówiła.

A jeśli dodamy przyprawy korzenne to jedząc piernik skutecznie pobudzimy nasze trawienie. Dlatego nie możemy go sobie odmówić w nadchodzące święta! Jaki jest sprawdzony przepis na to pyszne ciasto? Posłuchaj nagrania materiału z Czwórki.

***

Tytuł audycji: Dzień Kobiet

Przygotowała: Justyna Tylczyńska

Data emisji: 7.04.2017

Godzina emisji: 8.40

kd/jsz

Czytaj także

Wielkanocne tradycje w Polsce: serwety, pisanki i... wosk

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2016 13:00
Wielka Sobota to czas święcenia pokarmów, ale także przygotowywania m.in. pisanek. - Do dziś stosuje się metodę pisania na ciemnym jajku, które potem wkłada się do kiszonej kapusty, by skorupka wytraciła barwnik - mówił Tomasz Krajewski, twórca ludowy z Lubelszczyzny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielkanoc 2017. Naucz się robić pisanki

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2017 16:10
- Obyczaje związane z pisankarstwem i świętami wielkanocnymi bardzo się na przestrzeni lat zmieniły. Kiedyś były to najważniejsze dni w tradycji chrześcijańskiej. Dziś też warto je celebrować - opowiadały Dorota Jarecka i Natalia Radzka z Muzeum Etnograficznego.
rozwiń zwiń