Gry i kino. To już przenikające się światy?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2018 13:00
Gry wideo są już dzisiaj jedną z najlepiej rozwijających się gałęzi przemysłu rozrywkowego. Coraz częściej bywają również traktowane jako nowa dziedzina sztuki.
Audio
  • Michał Walkiewicz o narracji w grach wideo: to świat, który musi być zawsze otwarty na widza (Hrapkowidz/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Sarunyu L/Shutterstock

- Myślenie o grach, jako o jarmarcznej formie spędzania wolnego czasu dla mas trwało krócej, niż w przypadku kina, czy komiksu. Dziś traktowane są jako równorzędna do książki, czy dobrego filmu rozrywka - przekonywał Michał Walkiewicz, redaktor naczelny portalu Filmweb, edukator w Liceum Kreacji Gier.

- Spełniają taką samą funkcję jak literatura, malarstwo czy kino. Różnica polega na tym, że twórcy gier wideo stworzyli nowy rodzaj narracji, którego sednem jest interakcja. Gracz może bezpośrednio obcować z dziełem - tłumaczył gość Czwórki. 

W jaki sposób twórcy gier szukają nowego języka narracji i na czym ma on się opierać? Czy równorzędnie do teorii literatury i kina istnieje teoria gier wideo? Jaką rolę w tworzeniu gier mają opinie użytkowników i krytyka filmowa? W czym gry przypominają filmy, czy będą nadal korzystać z kinowych rozwiązań, a może stworzą indywidualny sposób komunikacji z widzem? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Gość: Michał Walkiewicz, redaktor naczelny portalu Filmweb, krytyk i dziennikarz, edukator w Liceum Kreacji Gier.

Data emisji: 14.10.2018

Godzina emisji: 14.08

ac/kd

Czytaj także

"Lato" Kiriłła Sieriebriennikowa. Przez szczelinę pękającej żelaznej kurtyny

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 19:50
- Film przenosi nas do Leningradu lat 80. Opowiada historię, którą znamy z wielu amerykańskich filmów: o dojrzewaniu i młodości w rytmie muzyki – mówił Błażej Hrapkowicz. - Jednocześnie jest kultowa dla Związku Radzieckiego – dodawał Łukasz Jasina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Juliusz" atakuje. Debiut "na ostro i bez przebacz"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2018 16:30
- Czekałem na "Juliusza", bo uważam, że debiut powinien zaatakować. Tymczasem dostawałem różne komercyjne propozycje, ale one były letnie - opowiada debiutujący w roli reżysera Aleksander Pietrzak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jakie kino tworzy Smarzowski? Czy "Kler" ma boleć?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2018 14:43
"Kler" od kilku tygodni wywołuje spory, dyskusje. W kinach szykuje się sukces frekwencyjny. Recenzenci piszą o filmie jednostronnym, prawdziwym, niesprawiedliwym, autentycznym i potrzebnym. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eliza Rycembel: bohaterki były jak lustrzane odbicie. Szukałyśmy w nim części siebie

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2018 16:15
- Oprócz tego, że jest to film opowiadający o relacjach, możemy powiedzieć, że w przypadku "Niny" mamy do czynienia z kinem kobiecym, ale w zupełnie niestereotypowy sposób - zapowiadał prowadzący audycję Błażej Hrapkowicz.
rozwiń zwiń