"Suspiria" Guadagnino to nie remake, to redreamer
Pierwszymi etiudami Steve'a McQueena były nieme filmy "Bear" (1993) i "Deadpan" (1997), nakręcone w czarno-białej konwencji. W 2008 roku na festiwalu w Cannes odbyła się premiera pełnometrażowego debiutu - filmu "Głód". Obraz szybko zdobył światowy rozgłos, a McQueen został uhonorowany kilkunastoma wyróżnieniami, zdobył m.in. nagrodę BAFTA i Złotą Kamerę w Cannes za debiut.
Na temat twórczości reżysera przy okazji ukazania się najnowszego filmu pt. "Wdowy" rozmawialiśmy z Adrianą Prodeus. - W latach 90. był najlepszym twórcą "galeryjnym", jakiego można było spotkać w Europie. W tym gatunku zrobił wielką karierę, udało mu się wypracować charakterystyczny dla swojego kina język - komentowała krytyczka.
To reżyser, który z jednej strony kręci video art na taśmie 8 mm, z drugiej to twórca, który opowiadaniem historii zbliża się do ludzi. Szuka realizmu Adriana Prodeus
- Nastąpił zwrot, który pokazał, że kino potrzebuje nowego sposobu narracji - mówiła.
Zobacz zwiastun filmu "Wdowy" - reż. Steve McQueen:
Jakim twórcą jest Steve McQueen? To artysta sztuki wideo, czy reżyser hollywoodzkich hitów? Czy odnajduje się w każdym gatunku? Jak wykorzystuje symbolikę chrześcijańską? O czym opowiada film "Wdowy" i jak wyróżnia się na tle jego dotychczasowego dorobku? O tym w nagraniu audycji.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której zaglądaliśmy za kulisy pierwszego polskiego serialu Netflixa - "1983" w reż. Agnieszki Holland z gwiazdorską obsadą. W rolach głównych m.in. Zofia Wichłacz, Michalina Olszańska czy Robert Więckiewicz. Posłuchaj >>>
***
Tytuł audycji: Hrapkowidz
Prowadzi: Błażej Hrapkowicz
Gość: Adriana Prodeus (krytyczka filmowa)
Data emisji: 18.11.2018
Godzina emisji: 14.08
ac