Sprawą Tomasza Komendy żył cały kraj. Niesłusznie oskarżony o gwałt i zabójstwo nastolatki, młody mężczyzna trafił do więzienia na długich 18 lat. Odbywał karę za zbrodnię, której nie popełnił. Na kanwie jego historii powstał film fabularny w reżyserii Jana Holoubka.
Posłuchaj
20:12 CZWORKA (mp3)_Hrapkowidz_2_cały_13_09_20.mp3 "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" - o filmie rozmawiamy z reżyserem Janem Holoubkiem (Hrapkowidz/Czwórka)
- Słyszałem o sprawie Tomka Komendy, kiedy zrobiło się o niej głośno. Jednak nie interesowałem się nią bliżej i nie podejrzewałem, że zrobię kiedyś film o jego historii. Kiedy dostałem propozycję realizacji filmu i ciekawy scenariusz, dopiero wówczas przyjrzałem się jej bliżej. W zdziwieniu i złości zastanawiałem się, jak do tego mogło w ogóle dojść? - mówi reżyser filmu.
Trzej muszkieterowie
Film porusza kilka wątków. W tym, wątek, jak ich nazwał w audycji prowadzący, "trzech muszkieterów" - policjanta Remigiusza Korejwo i prokuratorów Dariusza Sobieskiego i Roberta Tomankiewicza, bez których uniewinnienie Tomasza Komendy nie byłoby możliwe. Mimo, że film jest oskarżeniem polskiego wymiaru sprawiedliwości napawa również optymizmem.
Posłuchaj też:
- W filmie postanowiliśmy nie odtwarzać prawdziwych postaci, w sensie dosłownym. Nie chciałem, żeby aktorzy „udawali” rzeczywistych bohaterów tej historii. Zwłaszcza postaci Tomka Komendy. Chciałem, żeby Piotr Trojan, który się wcielił w filmie w jego postać, bardziej odtworzył jego portret duchowy. Prostolinijność i dobroć, którą ten chłopak ma w sobie. To samo dotyczyło postaci matki Tomka, którą grała Agata Kulesza. Myślę, że to był dobry wybór, żeby stworzyć autorską interpretację „na temat” postaci. Odtwarzanie prawdziwej mimiki i sposobu mówienia byłoby karykaturalne - tłumaczy reżyser.
25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy - Zwiastun PL (Official Trailer)/ źródło: Kino Helios Polska
Najważniejszy balans
Jak mówił Jan Holoubek, ważne było dla niego zachowanie balansu pomiędzy mówieniem o rzeczach emocjonalnych i wzruszających i nie popadaniem w kicz, lub przesadną sentymentalność. - Ważny był dla mnie też balans pomiędzy brutalnością, która jest nieodzowną częścią tego filmu, a jednak jakąś poezją, którą chciałem zawrzeć - dodaje.
W audycji również relacja Beaty Kwiatkowskiej z zakończenia Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.
***
Tytuł audycji: Hrapkowidz
Prowadzi: Błażej Hrapkowicz
Gość: Jan Holoubek (reżyser filmowy)
Relacja: Beata Kwiatkowska
Data emisji: 13.09.2020
Godzina emisji: 14.05
aw