Zbliża się 19. Millennium Docs Against Gravity. Festiwal odbędzie się w dniach 13-22 w ośmiu polskich miastach: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Lublinie i Bydgoszczy. W tym roku po raz pierwszy festiwal prezentowany będzie także w Łodzi. Od 24 maja do 5 czerwca odbędzie się część online. W programie wydarzenia zaprezentowanych zostanie ponad 180 filmów.
- Na festiwalu zaprezentujemy wyjątkowe filmy, które opowiadają o tym, co się dzieje obecnie na świecie. Obok tych złych rzeczy, w programie jest bardzo dużo pozytywnych treści mówiących o nadziei. Wiele filmów dotyczy miłości, przyjaźni i okresu dorastania - mówi Karol Piekarczyk. - To nie są więc tylko ciężkie i dołujące tematy.
Festiwalowa różnorodność
Filmy są podzielone na sekcje m.in. "archiwa przyszłości", "możemy być bohaterami", "kino dla ludzi", "miejsca", "fetysz i kultura", "muza i inspiracja" czy "historie intymne". - To, jak sama nazwa wskazuje, są intymne opowieści o ludziach i o wzywaniach jakie przed nimi stają. Mikro skala zamiast makro, ale co jest ważne, że zawsze w tych historiach jest jakiś uniwersalizm - tłumaczy gość Czwórki. - Więc ta mikro strona, która jest nawet po drugiej stronie globu może być dla nas zrozumiała. Bo są to uczucia, emocje, które możemy zrozumieć na własnym podwórku. Z kolei sekcja "love stories" to nowa sekcja jednoroczna, w której mamy kilka filmów o bardzo nieszablonowej miłości.
Program jest zróżnicowany i łatwo trafić w różnorodne gusta. - Różnorodność jest oddana w konkursie głównym festiwalu, bo tak jak w filmach fabularnych tutaj też mamy i thrillery, komedie, filmy miłosne - wylicza Karol Piekarczyk. - Ta różnorodność jest wspaniała.
Źr. Facebook/Millennium Docs Against Gravity
Walka o przyrodę i prawa człowieka
Filmem otwarcia w Warszawie będzie film "Terytorium", które - jak mówi gość audycji - podsumowuje ciężkie tematy, które przez ostatnie lata przewijały się w filmie dokumentalnym i są ważne. Film łączy w sobie ekologię oraz walkę o prawa człowieka.
- Pokazuje, że są one tak naprawdę tożsame. Pokazuje to poprzez historię małego ludu w Brazylii, który walczy z wycinaniem lasów za pomocą łuków i dronów jednocześnie - opowiada Karol Piekarczyk. - Gdzie historia spotyka się z nowym technologiami. To jest niesamowita historia, która pokazuje, w którym kierunku idą problemy świata. W tym filmie jest jednak dużo nadziei, a film jest pięknie zrobiony.
Zobacz także:
Bogaty program
W ramach festiwalu odbędzie się wiele wydarzeń. Między innymi debaty i spotkania, warsztaty, spotkania z mistrzami, imprezy i koncerty. Obok bieżących produkcji na festiwalu pojawią się dwie retrospektywy Billa Morisona i po raz pierwszy w Polsce Susan Sontag.
Również premierowo na festiwalu zaprezentowany zostanie Konkurs Krótkometrażowy - wybór filmów dokumentalnych z całego świata, trwających poniżej 45 minut. Dzięki zróżnicowanej tematyce stanowią idealny punkt wyjścia do zgłębiania zagadnień poruszanych w prezentowanych na festiwalu filmach pełnometrażowych.
21:52 Czwórka/Hrapkowidz - Millennium Docs Against Gravity 08.05.mp3 Karol Piekarczyk opowiada o 19 edycji Millennium Docs Against Gravity (Hrapkowidz/Czwórka)
***
Tytuł audycji: Hrapkowidz
Prowadzi: Błażej Hrapkowicz
Gość: Karol Piekarczyk, dyrektor artystyczny festiwalu Millennium Docs Against Gravity
Data emisji: 08.05.2022
Godzina emisji: 14.08
aw/mat pras.