Jak przekonuje Diana Dąbrowska, filmoznawca, włoskie kino gatunkowe w drugiej połowie XX wieku było szerokim, popularnym zjawiskiem, nie stroniło jednak od inspirowania się kinem amerykańskim i czerpania z niego. - Zaczęło się już na początku lat 50., na fali planu Marshalla. Wszystkie możliwe wytwórnie filmowe wykorzystywały przestrzenie w okolicach Rzymu i w innych częściach Włoch. Technicy uczyli się wówczas bardzo dużo na hollywoodzkim doświadczeniu i rozwijali potem swoje własne produkcje - mówiła gość Czwórki.
Dziś widzimy, że sztuka włoska mocno wpisana jest w twórczość amerykańską, ale z drugiej strony tamtejsi twórcy mieli chęć tworzenia czegoś na własną modłę, chęć budowania własnej twórczości. W tym miksie jest bardzo ciekawa energia. - Podoba mi się, że Hollywood stanowi dziś wciąż źródło, z którego można czerpać. Mamy tu przepływ inspiracji, swoiste sprzężenie zwrotne - wskazała Diana Dąbrowska.
Zdaniem gościa Czwórki Enzo G. Castellari wpisał się w ostatnią fazę włoskich westernów. - W jego filmach mamy elementy z Szekspira, wręcz biblijne, mityczne. To wpisuje się w ikonografię, która wyjściowo była zupełnie inna. Mamy tu także wątki polityczne, bo lata twórczości Castellariego były na włoskiej scenie bardzo burzliwe - podkreślała. - Dla włoskiego kina kluczowy będzie czas od 1968, choć bunt zauważany jest już kilka lat wcześniej - mówiła gość Programu 4 Polskiego Radia. - To był czas, w którym to, co działo się na pierwszych stronach gazet, twórcy przenosili na ekrany - dodała.
19:43 czwórka octopus 2022_08_07-14-16-18.mp3 Włoskie i amerykańskie kino podczas festiwalu filmowego Octopus (Hrapkowidz/Czwórka)
Sprawdź także:
Castellariego uważa się za ojca tego nurtu. - Policja znajduje dowody, by można było skazać przestępcę, ale dzięki niesprawiedliwemu prawu wychodzi on na wolność. Kryło się tam dużo niejasnych układów, zagrożeń i gatunki filmowe opowiadały o tym i skupiały jak w soczewce lęki tych czasów - usłyszeliśmy w Czwórce.
Źr. Octopus Film Festival/Octopus Film Festival 2020
Octopus Film Festival w Gdańsku to w sumie aż 50 filmów na 69 seansach, aż 10 polskich premier, masa unikatowych lokalizacji, spotkania, nagrody, panel dyskusyjny i wykład. To nietypowy festiwal poświęcony ambitnemu kinu gatunkowemu, a jego 5. edycja odbyła się w industrialnym otoczeniu Stoczni Gdańskiej.
***
Tytuł audycji: Hrapkowidz
Prowadzi: Błażej Hrapkowicz
Gość: Diana Dąbrowska (filmoznawca)
Data emisji: 07.08.2022
Godzina emisji: 14.17
kd