"Żeby być jak najbliżej prawdy"
Lukas Dohnt - jak żaden inny twórca współczesnego kina - potrafi tak współpracować z młodymi aktorami, żeby zawsze być jak najbliżej prawdy. Udowodnił to w filmie "Girl" i potwierdził to najnowszym obrazem "Blisko". Dhont opowiada o bezradności, która jest nieodłącznym elementem dojrzewania - któż mając 13 lat, potrafi ocenić siłę swoich uczuć i decyzji? 31-letni belgijski reżyser nikogo nie ocenia i kieruje się niezwykłą empatią, która wyróżnia tylko największych humanistów światowego kina. - Dla Lukasa Dhonta zasadą sprawczą jest pokazywanie dorastania i przechodzenia pewnych etapów w życiu z bliska. W estetyczny sposób, ale bez oszczędzania widza, jeśli chodzi o uczucia, z którymi ten proces się wiąże - mówi gość audycji. - Jest to dla mnie nowy sposób opowiadania w kinie o dorastaniu, choć gatunek coming-of-age ma już długą tradycję.
- To połączenie braci Dardenne z estetyczną poezją i melodramatem - dodaje autor audycji. - Odnoszę wrażenie, że Dhont nie boi się emocjonalności związanej z tym gatunkiem. Melodramaty są szczere i nieironiczne i takie też są uczucia, o których opowiada reżyser. Podobnie jak robią to w swoich filmach Léa Mysius i Céline Sciamma.
Film o ulotności przyjaźni
"Blisko" to sensualna, czuła opowieść o przyjaźni dwóch 13-latków. Léo i Rémi uwielbiają spędzać ze sobą czas, ich relacja jest intensywna, spontaniczna, żywa. Jednak głupie plotki, presja rówieśników i zagubienie w świecie, który nigdy nie jest oczywisty, powodują, że Léo zaczyna się oddalać i ranić Rémiego. Obraz staje się nie tylko pięknie sfilmowaną historią coming-of-age, lecz przede wszystkim uniwersalnym filmem o akceptacji swoich błędów i nauce przeżywania najtrudniejszych, najbardziej bolesnych emocji.
BLISKO / zwiastun PL / w kinach od 17 lutego / Nowe Horyzonty
- Dla mnie jest to też opowieść o ulotności przyjaźni. Tak jakby Dhont chciał nam przypomnieć, że i w takich relacjach, ludzie przychodzą i odchodzą. I że to też jest w porządku, choć z perspektywy nastolatka może wyglądać jak koniec świata - podsumowuje Klimek.
Zobacz też:
Chłopcy czują i płaczą
"Blisko" porusza ważny temat rozwoju psychospołecznego młodych osób i sygnalizuje te momenty w życiu, kiedy negatywne emocje zaczynają brać nad nami górę. - Dhont koncentruje się zwłaszcza na tym etapie procesu socjalizacji, w którym chłopcy "uświadamiają sobie", że w męskim świecie nie mówi się o emocjach. Że są one niepożądane. Te wzorce "siedzą" bardzo głęboko i potrafią wyrządzić krzywdę, tak jak to dzieje się w przypadku bohaterów "Blisko" - dodaje Hrapkowicz.
20:24 CZWÓRKA Hrapkowidz - blisko 12.02.2023.mp3 Krytycy Kaja Klimek i Błażej Hrapkowicz o "Blisko" Lukasa Dhonta (Hrapkowidz/Czwórka)
***
Tytuł audycji: Hrapkowidz
Prowadzi: Błażej Hrapkowicz
Gość: Kaja Klimek (krytyczka filmowa)
Data emisji: 12.02.2023
Godzina emisji: 14.16
kul/kd