Glukoza i bezpieczne schronienie - przygotowania do zimowego snu

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2014 19:00
- Przede wszystkim należy znaleźć sobie bezpieczne miejsce, w którym żaden drapieżnik nas nie znajdzie - opisuje przygotowania zwierząt do zimowego snu Agata Borucka z warszawskiego ogrodu zoologicznego. - Warto też zgromadzić sobie zapasy jedzenia.
Audio
  • Jak przebiegają przygotowania zwierząt do zimowego snu? Jakie gatunki zwierząt zapadają w zimowy sen? (Czwórka/Nawiedzeni)
Zanim zapadną w zimowy sen, niedźwiedzie przybierają na wadze nawet o 25 proc.
Zanim zapadną w zimowy sen, niedźwiedzie przybierają na wadze nawet o 25 proc.Foto: Glow Images/East News

W tym celu, na przykład wiewiórki, organizują w pobliżu swojej sypialni prowizoryczną spiżarnię, w której układają smakołyki. - Cała masa zwierząt gromadzi jednak zapasy tłuszczu w sobie - mówi ekspertka. - To najwygodniejszy i najbezpieczniejszy sposób, bo nasz posiłek wciąż jest „pod ręką”.

Zwierząt hibernujących, czyli zasypiających na zimę, jest mnóstwo. - Nietoperze, jeże, borsuki, żółwie, jaszczurki - wymienia Borucka. - Ale także niedźwiedzie, które już pod koniec lata najadają się „na zapas” tak obficie, że bywają o połowę grubsze niż wcześniej.

Czytaj także: Jak możesz pomóc zwierzętom? Reaguj, gdy widzisz ich krzywdę <<<

Podczas zimowego snu wszystkie życiowe funkcje ulegają spowolnieniu: serce bije bardzo wolno, spada puls, a metabolizm działa na najwolniejszych obrotach. - Susły, czyli ogromne śpiochy, ewoluowały tak, że oprócz tkanki tłuszczowej, przybierają również - aż o 25 proc. - w masie mięśniowej – opowiada Borucka. – Wszystko dlatego, że sama tkanka tłuszczowa nie zapewnia dostaw odpowiedniej ilości glukozy do dwóch podstawowych narządów: mózgi i serca. Podobnie, jak susły, robią gady. Jaszczurki na przykład zapasy tłuszczu gromadzą w ogonach.

A czy człowiek mógłby zapaść w sen zimowy? Zapraszamy do wysłuchania nagrania całego materiału reporterskiego z audycji "Nawiedzeni".

(kd,tj)

Czytaj także

Delfinoterapia to lek na całe zło

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2014 12:00
- Obcowanie z delfinami wspaniale działa przede wszystkim na ludzi z problemami neurologicznymi - opowiada w Czwórce Oksana Dąbrowska, pochodząca z Rosji psychoterapeutka, która jest prekursorką delfinoterapii w Polsce. - Poza tym ich pozytywna energia daje ludziom radość życia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Arkadiusz Wojnarowski: "Bella Mia" to film stworzony z miłości do przyrody

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 09:00
- Zabijając chore zwierzęta nie zastanawiamy się nad tym, że przecież one też czują, kochają, myślą - mówi w Czwórce Arkadiusz Wojnarowski, producent polsko-czeskiego filmu "Bella Mia", który właśnie wchodzi do kin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chcesz zdobyć 10 mln funtów? Rozwiąż światowe problemy

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2014 15:00
10 milionów funtów za rozwiązanie jednego z wielkich problemów, z którymi ludzkość walczy na co dzień. Taką ofertę złożył premier Wielkiej Brytanii David Cameron. O co chodzi w jego akcji i kto może liczyć na potężny, jednorazowy zastrzyk gotówki?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eko Patrol ratuje zwierzęta całą dobę

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2014 16:30
Chociaż instytucja Eko Patroli funkcjonuje praktycznie w każdym dużym mieście, niewielu Polaków zdaje sobie sprawę, czym w zasadzie się zajmują. A działalność to niezwykle ważna i przydatna. My przyjrzeliśmy się, jak wygląda w Warszawie.
rozwiń zwiń