Co dzieje się w głowie skoczka podczas skoku?

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2015 13:42
O czym myślą skoczkowie przed startem w zawodach i jak za każdym razem udaje im się pokonać lęk przed wysokością i prędkością? - Uczą się tego podczas specjalnych treningów - zdradzał Bartosz Berendt, psycholog sportu.
Audio
  • Jak pokonać lęk, by móc uprawiać ekstremalne dyscypliny sportu? (Nawiedzeni/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/domena publiczna

Jak przyznaje Berendt, sportowcy na treningach trenują swoje ciało tak, by po prostu przestało się bać. - Mamy pięć zmysłów, które na bieżąco rejestrują kilka milionów bitów informacji na sekundę. Większość z nich przetwarzana jest nieświadomie - tłumaczył ekspert. - Tak zwane ciało migdałowate w naszych mózgach decyduje, czy sytuacja, w której się znajdujemy, jest bezpieczna, czy nie - dodał, ale przyznał, że każdy z nas może trenować kontrolę nad swoim ciałem poprzez medytację i określone ćwiczenia. - Sportowcy uczą swoje mózgi, by - na podstawie dotychczasowych doświadczeń - tolerowały sytuacje dużo bardziej ryzykowne niż byłby w stanie to zrobić przeciętny zjadacz chleba. 

Ekspert tłumaczył także, jak z presją i koniecznością wygrywania radził sobie Adam Małysz. Tłumaczył także, jak na podstawie pewnego doświadczenia dowiedziono, że lęku właściwie nie odczuwają... buddyjscy mnisi.

***

Przygotowała: Karol Pawłowicki

Data emisji: 28.12.2015

Godzina emisji: 11.10

Materiał wyemitowano w audycji "Nawiedzeni".

kd/mg

Czytaj także

Mięso z probówki - stworzymy hamburgera doskonałego?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2015 09:29
Istnieje prawdopodobieństwo, że mięso z probówki w przyszłości może zastąpić na naszych talerzach tradycyjne kotlety.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zwierzęta komunikują się z nami?

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2015 14:49
- Delfiny i nietoperze wydają ultradźwięki, czyli tony tak wysokie, że człowiek nie jest w stanie ich usłyszeć. Słonie zaś posługują się infradźwiękami, czyli takimi o niskich częstotliwościach - mówiła zoopsycholog Marta Kuhnke-Bernecka.
rozwiń zwiń