Chusta z Manoppello - wizerunek bez barwników

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2016 12:50
Naukowcy wciąż nie poradzili sobie z zagadkami, jakie kryje Chusta z Manoppello, zwana też "Świętym Obliczem". Badania mikroskopem elektronowym, ultrafioletem i podczerwienią nie dały jasnych odpowiedzi.
Audio
  • W Czwórce odkrywamy tajemnice Chusty z Manoppello (Nawiedzeni/Czwórka)
Fragment Obrazu Hansa Memlinga przedstawiający św. Weronikę z veraiconem
Fragment Obrazu Hansa Memlinga przedstawiający św. Weronikę z veraiconem Foto: Wikipedia/domena publiczna
Obraz Hansa Memlinga przedstawiający św. Weronikę z veraiconem Obraz Hansa Memlinga 

- Chusta z Manoppello została odkryta przez naukowców stosunkowo niedawno - mówi Grzegorz Górny, redaktor "W sieci". - Zaczęła być badana dopiero na początku XXI wieku. Naukowcy identyfikują ją z jednej strony z płótnem pogrzebowym Chrystusa, a z drugiej strony łączą ze świętą Weroniką.

Podczas licznych badań odkryto, że chusta utkana jest bisioru, tkaniny z małż morskich. Na takim materiale nie da się nic namalować, a jednocześnie na płótnie z Manoppello widnieje twarz Jezusa. Wiadomo, że nie ma na nim śladów farb, barwników czy pigmentów.

Chusta z Manoppello został porównana z Całunem Turyńskim, technikami rodem ze Scotlanyardu. Jak wyglądały te badania, co wykazały oraz jak można sprawdzić wiek różnych zabytków, a także co zrobić, by przetrwały kolejne tysiące lat sprawdzali reporterzy "Nawiedzonych".

***

Tytuł audycji: Nawiedzeni

Prowadzenie: Patryk Kuniszewicz

Materiały: Maciej Oswald, Karol Pawłowicki, Justyna Majchrzak

Data emisji: 25.03.2016

Godzina emisji: 11.00

pj/kd


Czytaj także

Sęki. Czym są piękne "skazy" drewna?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2016 15:29
- Tam, gdzie jest gałąź, musi być także sęk - mówił w rozmowie z Czwórką znawca drewna Michał Malikowski i tłumaczył, że sęki są jak encyklopedie wiedzy o danym drzewie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Drzwi do życia i misji św. Wojciecha

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2016 15:54
Ogromne znaczenie dla chrześcijaństwa na naszych ziemiach miała misja świętego Wojciecha, którego życie i dokonania prezentują wyjątkowe Drzwi Gnieźnieńskie.
rozwiń zwiń