Ponieważ ta antena nadaje w technologii cyfrowej, Polskie Radio przekazało szpitalnym oddziałom ponad 100 cyfrowych radioodbiorników.
Akcję chwalił obecny na uroczystości Rzecznik Praw Dziecka. - To strzał w dziesiątkę - powiedział Marek Michalak i podkreślił, że radio jest bardzo potrzebne chorym dzieciom.
- Niektóre, jak wiemy, przebywają tutaj długo, więc jest to na pewno dobra alternatywa obok działających tutaj świetlic i zajęć lekcyjnych. A myślę, że jak dobrze to zostanie zorganizowane, to Polskie Radio Dzieciom zostanie włączone w te zajęcia, bo przecież tam jest wiele inspirujących audycji - mówił Marek Michalak.
W imieniu lekarzy i małych pacjentów Polskiemu Radiu dziękowała profesor Katarzyna Dzierżanowska-Fangrat. Wicedyrektorka do spraw klinicznych przyznawała, że słuchanie Polskiego Radia Dzieciom może być bardzo pomocne w terapii. - Wszystko, co możemy zrobić, aby poprawić im samopoczucie i humor na ogół korzystnie wpływa na procesy terapeutyczne - mówiła profesor Katarzyna Dzierżanowska-Fangrat.
00:18 czd2.mp3 Prof. Katarzyna Dzierżanowska-Fangrat tłumaczy, jak Polskie Radio Dzieciom może pomóc w leczeniu małych pacjentów (IAR)
Akcja podoba się też dzieciom przebywającym w Centrum Zdrowia Dziecka i ich opiekunom. Mali pacjenci opowiedzieli, jakich audycji najchętniej słuchaliby w szpitalu.
00:28 czd3.mp3 Pacjenci Centrum Zdrowia Dziecka opowiadają o swoich ulubionych audycjach (IAR)
Wizyta w CZD była pierwszym z serii spotkań, podczas których bajkowe postacie znane z anteny radia, będą czytały dzieciom książki. Wśród wielu atrakcji programu artystycznego przygotowanego przez dziennikarzy Polskiego Radia Dzieciom było m.in. barwne przedstawienie w wykonaniu znakomitej aktorki Ewy Gorzelak.
Polskie Radio Dzieciom zaczęło nadawać 1 kwietnia tego roku. W ramówce znajdują się audycje z udziałem kultowych postaci, m.in. żaby Moniki i Kulfona, a także nowych bajkowych bohaterów. Nie brakuje również programów rozwijających kreatywność i zdolności artystyczne, audycji muzycznych, edukacyjnych oraz bogatej oferty dla rodziców.
Stacja nadawana jest cyfrowo w technologii DAB+, czyli Digital Audio Broadcasting Plus. Obok tradycyjnej emisji dźwięku oferuje szereg dodatkowych, innowacyjnych rozwiązań m.in. przesyłanie opisów, obrazów oraz informacji o ruchu drogowym dla systemów nawigacji.
Cyfrowy sygnał radiowy ułatwia też wyszukiwanie stacji - można to robić według nazw, a nie tylko częstotliwości i umożliwia większy wybór kanałów w wysokiej jakości, bez szumów i zakłóceń. Radio cyfrowe pozwala też na zaprogramowanie odsłuchu lub nagrania audycji nawet tydzień przed ich emisją.
IAR/fc