Same Suki nie tylko muzycznie

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2015 08:56
Gośćmi w audycji "Off Control" będą muzycy zespołu Same Suki. Kwintet swoją nazwę zawdzięcza wyjątkowemu instrumentarium.
Same suki to zespół, wykorzystujący w swojej muzyce wyjątkowe instrumentarium
Same suki to zespół, wykorzystujący w swojej muzyce wyjątkowe instrumentariumFoto: Mat.pras./źr. samesuki.pl

Same Suki to formacja, której muzyka inspirowana jest folklorem. Nazwa grupy związana jest z występującą wśród jej instrumentarium suką biłgorajską - staropolskim instrumentem smyczkowym.

Zespół powstał na początku 2012 roku. Jak mówią o sobie członkinie grupy, połączyło je wino z czarnego bzu i udział w protestach przeciwko budowaniu elektrowni jądrowych w Polsce. Dziś ich muzykę trudno zaszufladkować. Słychać w niej, oprócz suk biłgorajskich, także fidel płocki, cajon, baner, lirę grecką, a także rebab turecki. W swoich tekstach poruszają tematy trudne, nie boją się tabu. Same Suki zdobyły m.in nagrodę specjalną w konkursie Polskiego Radia Nowa Tradycja i wygrały konkurs IV Dragon Folk Fest w Poznaniu zdobywając Złotą Fujarę.

W studiu Czwórki pojawią się Magdalena Wieczorek - Duchewicz oraz Helena Matuszewska. Porozmawiamy m.in. o ich planach muzycznych i pozamuzycznych, a także, o tym, na czym polega ich tytułowa, płytowa "Niewierność" i jak na nazwę ich grupy reagują kobiety, a jak mężczyźni.

***

Na audycję "Off Control" zapraszamy w poniedziałek (14.09) o godz. 22.00. Program poprowadzi Mateusz Tomaszuk.

kd/asz

Zobacz więcej na temat: Czwórka folk MUZYKA
Czytaj także

Morhana: folk metal to trudna, niszowa muzyka

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2015 17:30
Debiutancka płyta folkmetalowego zespołu Morhana jest już prawie gotowa. Muzycy mówią o swoich inspiracjach, słowiańskiej mitologii, a także o tym, dlaczego folk metal to totalny underground.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Habakuk i Kalokagathos - połączenie reggae i folku

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2015 11:00
Nowy album Habakuka nosi tytuł "Regrowth" i został nagrany we współpracy z etno-folkową grupą Kalokagathos, składającą się m. in. z dziewczyn śpiewających techniką białego głosu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Future Folk: muzyka ma przełamywać bariery

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2015 12:20
Młodzi ludzie nie lubią góralszczyzny. Chcemy, żeby w naszym wydaniu była ona bardziej strawna - deklarują członkowie grupy Future Folk.
rozwiń zwiń