Polskie Radio
Section05

Michał Migała

Historia kina na polskim plakacie

Kolekcja plakatów artystycznych Krzysztofa Dydo liczy obecnie ok. 30 tysięcy prac i jest jednym z największych tego typu zbiorów w Polsce. W Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu prezentowanych jest kilkadziesiąt kultowych plakatów filmowych z lat 1945-2020. Zaprojektowali je najsłynniejsi artyści-plakaciści, m.in. Henryk Tomaszewski, Jan Młodożeniec, Waldemar Świerzy czy Franciszek Starowieyski.
Zobacz więcej na temat:  FILM plakat Nowy Sącz muzeum Trójka STYL ŻYCIA

Koniec fuksówek w krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych

Fuksówki to stara tradycja szkół teatralnych. Ten swoisty rytuał przejścia, proponowany młodszym studentom przez starszych, zawsze był dobrowolny, jednak ci, którzy się na niego nie zgodzili, mieli potem problemy z nawiązaniem dobrych kontaktów na uczelni. W tym roku rektorka krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych Dorota Segda zabroniła fuksówki.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Segda Trójka aktorstwo studenci studia Białystok Kraków Wrocław Warszawa

Mieczysław Fogg – hołd złożony w 30. rocznicę śmierci

We czwartek 3 września przypada 30. rocznica śmierci nestora polskiej piosenki, żołnierza Armii Krajowej i Sprawiedliwego wśród Narodów Świata Mieczysława Fogga (1901 – 1980). Miłośnicy twórczości Mistrza i jego rodzina wzięli udział w odsłonięciu tablicy pamiątkowej przy ulicy Majdańskiej 5 na warszawskim Grochowie. To tam Mieczysław Fogg spędził ostatnie lata życia.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mieczysław Fogg KULTURA Warszawa Grochów

75 lat temu powstało zrzeszenie "Wolność i Niezawisłość"

2 września 1945 roku powstała "Wolność i Niezawisłość" – organizacja, która sprzeciwiała się komunistycznej dominacji oraz obecności Armii Czerwonej i NKWD na terenie Polski. Jej członkowie przez lata byli przez władze i propagandę nazywani "bandytami" i "zdrajcami".
Zobacz więcej na temat:  Wolność i Niezawisłość Żołnierze Wyklęci Andrzej Duda Biuro Bezpieczeństwa Narodowego Mariusz Pieśniewski Jan Rzepecki NKWD Instytut Pamięci Narodowej Lech Kaczyński