W tematykę płci kulturowej czytelników wprowadzają najwybitniejsze polskie badaczki i badacze związani z tą dziedziną, m.in. Ewa Serafin, Kazimiera Szczuka, a także prof. Anna Nasiłowska, poetka, pisarka. - W tworzenie tej książki wiele osób wkładało całą swoją wiedzę, coś wartościowego - mówi Nasiłowska, która gościła w Czwórce. - Ta encyklopedia jest wielowymiarowa, interdyscyplinarna. Trudność polegała na wyważeniu proporcji między tym, co wymyślono przed laty za granicą i dorobkiem polskim - dodała i przyznała, że pojęcie gender w różnych kontekstach funkcjonowało już przecież przed pierwszą wojną światową. - W pewnym momencie po prostu pojęcie "gender" zwyciężyło feminizm, bo ten kojarzy się ideologicznie, a gender - przynajmniej na początku - było pojęciem neutralnym.
W "Encyklopedii Gender", w niemal 200 hasłach, odnajdujemy wprowadzenie do trudnych niekiedy pojęć i często mylonych kwestii. Jak współcześnie pojmować "macierzyństwo"? Czym jest "tabu"? Na te pytania w Czwórce odpowiadała także Anna Nasiłowska w rozmowie z Iwoną Wyciechowską.
***
Tytuł audycji: Pani tomu
Prowadzi: Iwona Wyciechowska
Gość: prof. Anna Nasiłowska, poetka, pisarka, prozaik, członek interdyscyplinarnego zespołu badań "Literatura i gender" przy PAN
Data emisji: 04.02.2015
Godzina emisji: 19.00
(kd/mc)