"Czarny mercedes". Wojna, zbrodnia, Warszawa

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2016 12:50
Nadkomisarz Rafał Król ma rozwikłać tajemnicę śmierci młodej kobiety w okupowanej Warszawie. To Żydówka ukrywana przez spolonizowanego Saksończyka. Tak zaczyna się akcja kryminału Janusza Majewskiego.
Audio
  • Janusz Majewski o swojej książce "Czarny mercedes" (Czwórka/Pani tomu)
KryminałCzarny mercedes mało znane inne oblicze wojennej Warszawy
Kryminał"Czarny mercedes" mało znane inne oblicze wojennej WarszawyFoto: Pixabay.com/Public domain

Janusz Majewski znany jest głównie jako reżyser, a w kinach można właśnie oglądać jego najnowszy film, "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy". Twórca wspomina, że od dawna chciał także wyreżyserować film osadzony w realiach okupacji, ale ostatecznie skończyło się na napisaniu "Czarnego mercedesa". Powieść obala mity na temat wojennej rzeczywistości.

- W dzienniku Ringelbluma, odnalezionym po wojnie, znalazłem informację, że w pewnym momencie w getcie warszawskim istniało 60 nocnych lokali. Bywali tam bogaci ludzie, którzy starali się żyć jak dawniej, podczas gdy inni na ulicach umierali z głodu - mówi Majewski.

Gość Czwórki zdradza też czy powstaną kolejne tomy przygód Rafała Króla i odpowiada na pytanie, czy powieść zostanie sfilmowana.

***

Tytuł audycji: Pani tomu

Prowadzi: Iwona Wyciechowska

Gość: Janusz Majewski (reżyser, scenarzysta, pisarz)

Data emisji: 17.02.2015

Godzina emisji: 19.00

mg/pj

Czytaj także

Karski, Kuroń, Kisielewski - prywatne życie bohaterów XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2015 12:00
Sześciu niezwykłych Polaków, ich życie prywatne i udział w przełomowych wydarzeniach minionego stulecia - to temat książki "Niespokojni. Bohaterowie XX wieku".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Porucznik Stawropulos na tropie greckich zagadek

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2016 11:40
Połączyło ich morze i miłość do żeglowania. Upust swoim pasjom Adam Widmański i Stanisław Tekieli dali w kryminale "Porucznik Stawropulos i tajemnica Lewity".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Katarzyna Bonda: zbrodnia to rzecz demokratyczna

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2016 11:00
– Przestępstwo łączy wszystkie generacje i narody. Dotyczy nas wszystkich, niezależnie od statusu materialnego – mówiła autorka bestsellerowych kryminałów.
rozwiń zwiń