"Świat się chwieje" trudne pytania do szanowanych

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2016 19:00
- Te wywiady wzięły się stąd, że chodziłem do różnych ludzi, których szanuję, jak Marcin Król, Karol Modzelewski, Jan Krzysztof Bielecki i pytałem ich, jak to możliwe, że tyle rzeczy nie działa i oni mi serwowali różne odpowiedzi - mówi Grzegorz Sroczyński.
Audio
  • Dziennikarz, Grzegorz Sroczyński opowiada o swoich wywiadach opublikowanych w książce "Świat się chwieje. 20 rozmów o tym, co z nami dalej" (Pani tomu/Czwórka)
Grzegorz Sroczyński
Grzegorz SroczyńskiFoto: PAP/Tomasz Gzell

W 2008 roku dziennikarz Grzegorz Sroczyński przeszedł rodzaj "nawrócenia", dyskusja o kapitalizmie i jego kłopotach sprawiła, że zaczął pewne rzeczy dostrzegać. Zreflektował się, że kapitalizm rynkowy, który sobie zaserwowaliśmy nie jest najlepszy, i nie wystarczy dbać jedynie o wzrost PKB, by rozwiązały się problemy.

- Do moich rozmówców chodziłem z moimi pytaniami - "wkurzeniami" - opowiada dziennikarz. - Robię rzeczy i piszę rzeczy, które w moim własnym środowisku wywołują gwałtowny sprzeciw, niechęć, a nawet agresję.

W "Pani Tomu" Sroczyński opowiada, czym wkurzył Henrykę Bochniarz czy Janusza Filipiaka, a co zdenerwowało jego podczas rozmowy z Karolem Modzelewskim. W audycji autor książki "Świat się chwieje. 20 rozmów o tym, co z nami dalej" wyjaśnia, jakie są źródła frustracji dzisiejszych obywateli i czemu na samym indywidualizmie nie da się zbudować szczęśliwego, dobrze funkcjonującego społeczeństwa.

***

Tytuł audycji: Pani tomu

Prowadzi: Iwona Wyciechowska

Gość: Grzegorz Sroczyński (dziennikarz, autor książek)

Data emisji: 23.03.2016

Godzina emisji: 19.00

pj/kd

Czytaj także

"Droga 816". Książka - improwizacja o wschodzie Polski

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2016 13:50
- "Nadbużanka" swoją wyjątkowość zawdzięcza położeniu. To granicą i przedmurze oddzielające Unię Europejską od nie-Unii, "nasze" od "ich", "tam" od "tu" - mówi Michał Książek, autor "Drogi 816".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Twarz z lustra" - książka o emocjach i przemijaniu

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2016 13:32
- Jestem często zaskakiwana sugestiami o tym, jacy są moi bohaterowie. Okazało się, że po napisaniu książki zaczęli w wyobraźni czytelników żyć własnym życiem - mówiła prof. Elżbieta Wichrowska, autorka książki "Twarz z lustra".
rozwiń zwiń