Wszystko zaczęło się od biografii Stefana Kisielewskiego. Potem ukazała się książka "Kisielewscy. Zygmunt, Jan August, Stefan, Wacek", która teraz doczekała się poszerzonego wznowienia.
Georges Perec - pisarz nieprzekładalny
- Pierwszy był Jan August Kisielewski, dramaturg i jeden z założycieli kabaretu Zielony Balonik. Dzięki tej postaci udało mi się opowiedzieć o ówczesnym Krakowie, z galerią jego najdziwniejszych postaci, m.in. o Przybyszewskim i Boyu-Żeleńskim. - mówi gość Czwórki. - Drugi to Zygmunt - pisarz, radiowiec i ojciec Stefana. W książce opisałem także Wacława, tragicznie zmarłego syna Kisiela, który grał w popularnym duecie fortepianowym Marek i Wacek.
Jednak centralną postacią tej opowieści jest sam Stefan Kisielewski Kisiel - kompozytor, publicysta, pisarz, wybitna osobowość życia politycznego i społecznego, enfant terrible Polski Ludowej.
Mariusz Urbanek opowiada o szaleństwie, w które popadł jeden z członków klanu Kisielewskich, i tłumaczy, w jaki sposób "dyktatura ciemniaków" przyczyniła się do tego, że Kisiel stał się legendą. Zdradza też, który z nich pisał erotyki, które wzburzyły opinię publiczną.
***
Tytuł audycji: Pani tomu
Prowadzi: Iwona Wyciechowska
Gość: Mariusz Urbanek (autor książki "Kisielewscy.Zygmunt, Jan August, Stefan, Wacek")
Data emisji: 9.09.2015
Godzina emisji: 19.00
kul/jp