Burdubasta. Rzecz o łacinie dla snobów

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2016 07:50
Zapraszamy na spotkanie ze Stanisławem Tekieli, który napisał książkę o sentencjach i powiedzeniach łacińskich.
Burdubasta. Rzecz o łacinie dla snobów
Foto: Pixabay/kaboompics/dom. publiczna

Burdubasta to jedno z bardziej niesamowitych łacińskich słówek, o niejasnym, choć niewątpliwie plebejskim pochodzeniu. Oznacza starego osła lub też, prześmiewczo, podstarzałego gladiatora, niezbyt już radzącego sobie z bronią.

Czy wiecie, że: Homo ludens nie jest terminem antycznym, ma nieco ponad 70 lat, Et tu, Brute, contra me? - powiedział nie Juliusz Cezar, a William Szekspir a rosyjscy kibice tatuują sobie z upodobaniem na przedramieniu pewną sentencję z komedii Plauta? Jeśli nie - koniecznie posłuchajcie rozmowy z autorem książki "Burdubasta albo skapcaniały osioł, czyli łacina dla snobów".

***

Na audycję "Pani tomu" Iwony Wyciechowskiej zapraszamy we środę (4.05) w godz. 19.00-20.00.

kul

 

Czytaj także

"Droga 816". Książka - improwizacja o wschodzie Polski

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2016 13:50
- "Nadbużanka" swoją wyjątkowość zawdzięcza położeniu. To granicą i przedmurze oddzielające Unię Europejską od nie-Unii, "nasze" od "ich", "tam" od "tu" - mówi Michał Książek, autor "Drogi 816".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Janusz L. Wiśniewski o tym, dlaczego kradnie historie

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2016 15:00
- Pisanie książek powoduje, że cały czas muszę się uczyć. I muszę słuchać ludzi, żeby mieć prawdziwe historie - wyznaje Janusz Leon Wiśniewski - naukowiec i pisarz, który w ciągu 15 lat wydał ponad 20 powieści.
rozwiń zwiń