Jak powrócić do aktywności fizycznej po koronawirusie?
Bieganie nocą brzmi kusząco, jednak jak ze wszystkim powinniśmy podchodzić do tego z głową, bo noc to pora przeznaczona na sen, a nie na intensywny wysiłek fizyczny.
05:11 czwórka rozbiegani 14.05.2021.mp3 ABC nocnego biegania (Rozbiegani/Czwórka)
W nocy nie starajmy się biegać szybko, tylko w pierwszym zakresie tętna, by później było nam się łatwiej położyć spać. Po treningu obciążającym może być nam bardzo trudno zasnąć Szymon Zbytniewski
- Przy nocnym bieganiu trzeba zadbać przede wszystkim o bezpieczeństwo, swoje i innych osób, które będziemy mijać, często kierowców - zwraca uwagę trener Szymon Zbytniewski. - Trzeba pamiętać o lampce - może być to czołówka albo coś powieszone na ramieniu. Dobrze byśmy mieli na sobie odblaskowe elementy. Teraz większość odzieży i obuwia sportowego takie odblaski ma. Nie ubierajmy się na czarno, w jaskrawej kurtce zielonej czy pomarańczowej na pewno będziemy łatwiejsi do zauważenia - poleca.
Trener zwraca również uwagę na teren, przez który ma prowadzić nasz trening. - Wybierzmy sprawdzone ścieżki - utwardzony teren, znany teren, bez dziur, korzeni, porozbijanych butelek - wymienia. - Nie zalecam też jakościowych treningów w nocy, szybszych, mocniejszych, tylko raczej żeby to było bieganie for fun, for fit. Jeśli rzeczywiście nie mamy czasu w ciągu dnia, żeby biegać, to zróbmy ten trening w nocy, jak się ściemni. To powinien być trening głaszczący - dodaje.
Gdy brakuje motywacji do treningu - zobacz sprawdzone metody
Posłuchaj także:
Szymon Zbytniewski nie doszukuje się szczególnych zalet w nocnym treningu. Podkreśla, że noc jest od spania i regeneracji. - Nocne bieganie jest wyjściem dla osób, które w ciągu dnia nie mają na trening czasu - ocenia.
Rozmówca Ady Janiszewskiej szczególnie oddziela pory dzienne i nocne. - Noc jest od spania, a nie od hasania po duktach - podkreśla.
***
Tytuł audycji: Rozbiegani
Prowadzi: Karina Terzoni
Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska
Data emisji: 14.05.2021
Godzina emisji: 09.45
pj