"Młodzi głosują na radykalnych kandydatów"

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2015 15:30
O wyniku drugiej tury wyborów prezydenckich mogą przesądzić głosy wyborców Pawła Kukiza. - To głównie młode osoby, wyborcy buntu - mówią eksperci.
Audio
  • Eksperci o tym, jak będą głosować młodzi w II turze wyborów prezydenckich (Czwórka/Się mówi)
Młodzi ludzie to wyborcy buntu - przez głosowanie wyrażają swój sprzeciw wobec rzeczywistości
Młodzi ludzie to wyborcy buntu - przez głosowanie wyrażają swój sprzeciw wobec rzeczywistościFoto: Glow Images/East News

Młodzi ludzie albo nie głosują wcale, albo wybierają partie radykalne. Ta tendencja widoczna jest nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie.

- W Austrii w 2008 roku wprowadzono czynne prawa wyborcze dla 16-latków i zyskały na tym skrajne siły polityczne. Generalnie dorośli nie traktują poważnie głosu dzieci i młodzieży, więc kiedy nastolatek nagle dostaje prawo do głosowania, chce wyrazić swój sprzeciw - mówią goście Czwórki.

Eksperci przewidują, że w drugiej turze frekwencja może być wysoka, bo wciąż nie wiadomo, kto ma większe szanse i wyborcy obu kandydatów będą się mobilizować. Wspominają też jedne z poprzednich wyborów, w których walka trwała do końca, a frekwencja wyniosła aż 68 proc. i zastanawiają się, czy prezydent jest w ogóle niezbędny.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: dr hab. Tomasz Słomka (Uniwersytet Warszawski), Paulina Langnerowicz i Michał Tragarz (Centrum Edukacji Obywatelskiej)

Data emisji: 21.05.2015

Godzina emisji: 14.00

mg/kd

Czytaj także

Młodzi ludzie chcą zmieniać Polskę

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2015 16:00
Licealiści i studenci są rozczarowani polityką, ale zamiast narzekać, chcą sami zmienić układ sił na polskiej scenie politycznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Młodzież ma głos. Czy go wykorzysta?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 16:00
Połowa dorosłych Polaków nie głosuje. - Żeby to zmienić aktywizujemy przyszłych wyborców w ramach akcji "Młodzi głosują" - mówi Marek Konieczny z Centrum Edukacji Obywatelskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chodzą na wybory i nie chcą emigrować

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2015 14:00
Mateusz i Julita mają po 22 lata i po raz kolejny byli członkami w komisji wyborczych. Głosowanie uważają za patriotyczny obowiązek i przekonują, że to właśnie z Polską wiążą swoją przyszłość.
rozwiń zwiń