Strzygi kontra zombie - Halloween według Słowian

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2015 18:42
Wampiry, zombie - moda na halloweenowe straszydła przychodzi do nas z Zachodu. Te tradycyjne, słowiańskie wcale im jednak nie ustępują.
Audio
  • Ile współczesnych wierzeń "pożyczono" od dawnych Słowian? Rozmowa z Magdaleną Turkowską (Się mówi/Czwórka)
Wciąż, według większości wierzeń, więcej zjaw i upiorów pojawia się nocą. W dzień jednak nasi przodkowie też mieli się czego bać
Wciąż, według większości wierzeń, więcej zjaw i upiorów pojawia się nocą. W dzień jednak nasi przodkowie też mieli się czego baćFoto: Pixabay.com/Public domain

Zobacz także
duch droga śmierć 1200.jpg
Historie z dreszczykiem. Czwórka na tropie duchów!

Strzygi, diaboły i wąpierze - od dawien dawna siały postrach wśród naszych przodków. Południce, czyli kobiety, które w środku dnia, w czasie żniw porywały dzieci, albo wodniki czyhające na bagnach - to kolejne straszydła. Funkcjonowały w mitologii Słowian na długo przed współczesnym Halloween. - Wiele dawnych przekazów zaginęło w związku z chrystianizacją Polski - tłumaczyła etnograf Magdalena Turkowska. - Ale Słowianie to byli ludzie bardzo zwróceni ku przyrodzie, dlatego te wierzenia z nią właśnie są związane.

Zbliżające się święto Wszystkich Świętych to odpowiednik słowiańskiego obyczaju pod nazwą Dziady. Na czym polegały jego obchody? To tłumaczyliśmy w "Się mówi". Rozmawialiśmy także o uniwersalnych wierzeniach, które na całym świecie są podobne, a ekspertka wyjaśniła, dlaczego warto zaglądać do ksiąg Oskara Kolberga.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Magdalena Turkowska (Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna)

Data emisji: 27.10.2015

Godzina emisji: 15.00

kd/mk

Czytaj także

Sekty. "Stamtąd nie da się odejść bezboleśnie"

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2015 17:22
- Oni zajmują się tobą przez cały czas, masz zajętą każdą chwilę. Zastępują ci rodzinę i przyjaciół, zamykając cię na ludzi z zewnątrz - wspomina Maria Poziomska, która odeszła z sekty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kryzys powołań. Dlaczego kobiety nie chcą poświęcać się Bogu?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2015 17:39
W ciągu ostatnich 25 lat liczba kandydatek do żeńskich klasztorów zmniejszyła się o kilkadziesiąt procent. Czy wpływ na to ma wyłącznie niż demograficzny?
rozwiń zwiń