Lek na starość? Najnowsze badania naukowe

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2015 18:19
Starość to nie choroba, to naturalne "zużywanie się" organizmu. Jednak ludzi, którzy chcieliby żyć jeszcze długo po przekroczeniu "setki", ucieszy fakt, że dzięki lekom na cukrzycę być może będzie to możliwe.
Audio
  • Lek na cukrzycę sprawi, że będziemy żyć dłużej? (Się mówi/Czwórka)
Okazuje się, że nie tylko miłość jest sposobem na długie i szczęśliwe życie. Czy zapewni je nam także farmakologia?
Okazuje się, że nie tylko miłość jest sposobem na długie i szczęśliwe życie. Czy zapewni je nam także farmakologia?Foto: Glow Images/East News

Słuchaj także
grzesiak.jpg
Mateusz Grzesiak - sprawdzone sposoby na relaks

Zamiast leczyć pojedyncze choroby, dotykające starszych ludzi, naukowcy chcą potraktować je jako jeden objaw i zaradzić wszystkim jednocześnie. - Podstawową funkcją tego leku jest zwiększanie wrażliwości organizmu na insulinę - mówił dziennikarz Piotr Stanisławski. - Przypadkowo okazało się, że osoby zażywające go żyją statystycznie o 17 proc. dłużej w stosunku do ludzi zdrowych.

Zdaniem eksperta ma to związek z niektórymi genami, m.in. odpowiedzialnymi za metabolizm i wzrost. - Myśl tę nasunęły naukowcom badania stulatków, którzy, choć wcale nie prowadzą zdrowego - według dzisiejszych standardów - trybu życia, po setnych urodzinach wciąż mają się dobrze. Natura "wybaczyła" im takie błędy, jak palenie papierosów i picie alkoholu - tłumaczył ekspert.

W programie mówił też, jak dokładnie działa ów lek na cukrzycę, jakich jeszcze genów w organizmie powinniśmy mieć więcej, by w pełnej sprawności dożyć stu lat i kiedy ruszą dokładne badania nad tym przełomowym wynalazkiem.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Piotr Stanisławski (portal "Crazy nauka")

Data emisji: 29.12.2015

Godzina emisji: 15.30

kd/mc

Czytaj także

AIDS. Praktycznie wszyscy są w grupie ryzyka

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2015 15:40
Tylko 5-10 proc. Polaków kiedykolwiek wykonało test na obecność HIV, a 50-70 proc. zakażonych nie wie o byciu nosicielem wirusa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Długotrwałe siedzenie zabójcze dla kręgosłupa

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2015 16:00
Jeśli pracujemy w biurze, to w ciągu jednego tygodnia siedzimy średnio przez 65 godzin, a tylko 3 godziny dziennie poświęcamy na aktywności w pozycji stojącej.
rozwiń zwiń