Celebrity worship syndrome to określenie obsesji na punkcie znanej osoby. Czy dlatego na ulicach pojawiają się współczesne Barbie, nowi Kenowie, kolejne Kim Kardashian - dzieciaki, które upodabniają się do swoich idoli z kinowych ekranów i estrady?
- To wynika z potrzeby zbliżenia się do człowieka, który jest dla nas autorytetem, a który jest niedostępny. Do zmian fizycznych dochodzi sposób mówienia, poruszania się - tłumaczył Kuta i argumentował, dlaczego taka postawa, choć bywa skutecznym sposobem na zdobycie sławy, na dłuższą metę jest po prostu ośmieszaniem się. - Ci ludzie tracą nad swoimi zmianami kontrolę, operacje stają się ich nałogiem.
Lepiej kreaować własny styl niż powielać czyjś - przekonuje Robert Kuta
Poczynając od operacji plastycznych, po okaleczenie się - ile są w stanie zrobić nastolatki, żeby choć na chwilę upodobnić się do kogoś znanego? O tym opowiadał Robert Kuta. W audycji tłumaczyliśmy także, czym jest tzw. "kult bohatera" i jak zaszczepić w młodych ludziach tyle poczucia własnej wartości, by nie musieli uciekać się do tak drastycznych zmian.
***
Tytuł audycji: Się mówi
Prowadzi: Piotr Firan
Goście: Robert Kuta (artysta, projektant)
Data emisji: 21.07.2015
Godzina emisji: 14.00
kd/jp