Tegorocznym hasłem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest "Dziedzictwo - źródło tożsamości”. - Temat przewodni nawiązuje do odnajdywania swoich korzeni oraz doszukiwania się, jak kształtowała się nasza historia - wyjaśnia Wioletta Łabuda-Iwaniak, rzeczniczka prasowa Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Czytaj także: Śląsk odkrywa wszystkie swoje skarby <<<
Według Marcina Rembacza, koordynatora Europejskich Dni Dziedzictwa, ogólnoeuropejski pomysł jest taki, żeby w tych szczególnych dniach otwierać zabytki, które na co dzień są niedostępne dla zwiedzających. - Wtedy właściciele prywatnych obiektów we Francji czy Wielkiej Brytanii otwierają drzwi i zapraszają lokalne społeczności do środka - dodaje gość Czwórki.
W Polsce znajduje się wiele zabytkowych miejsc, które podczas zwykłych dni są zamknięte dla wycieczek. Europejskie Dni Dziedzictwa dają szansę wszystkim ciekawskim, aby zobaczyli jak te obiekty wyglądają wewnątrz.
- W Warszawie będzie można zwiedzić Pałac Prezydencki i Belweder, które zwykle również są niedostępne - mówi Wioletta Łabuda-Iwaniak i dodaje, że zabytki są monumentalnym punktem EBD, jednak ważne jest także dziedzictwo niematerialne. Dlatego podczas Europejskich Dni Dziedzictwa będzie można także wziąć udział w wielu wystawach, pokazach, spotkaniach, czy warsztatach.
W czasie rozmowy goście opowiedzieli również, jak Europejskie Dni Dziedzictwa obchodzone są w innych krajach. Ponadto zdradzili słuchaczom, w jakich wydarzeniach będą mogli wziąć udział w czasie trwania tych specjalnych dni. Zapraszamy do wysłuchania całego materiału z audycji "Europejski Lunch".
bc/kd