Czy stać nas na przyjęcie uchodźców?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2015 16:00
Od stycznia do lipca do Unii Europejskiej przedostało się 340 tys. cudzoziemców, głównie z Syrii, Afganistanu i Erytrei. W Polsce trwa gorąca dyskusja o tym, czy powinniśmy ich przyjmować.
Audio
  • Eksperci o tym, czy Polska powinna przyjmować uchodźców (Się mówi/Czwórka)
Uchodźcy bardzo często koczują w tymczasowych obozach, w których warunki są dosyć trudne
Uchodźcy bardzo często koczują w tymczasowych obozach, w których warunki są dosyć trudneFoto: Pixabay (Domena publiczna)

O konieczności pomagania przybyszom z Bliskiego Wschodu przekonany jest Tymon Radwański. To pomysłodawca inicjatywy "Stać nas", która w przyszłości ma kontaktować uchodźców i ludzi gotowych przyjąć ich w swoich domach. Na razie prowadzona jest akcja informacyjna.

Czytaj dalej
uchodźca 1200.jpg
Uchodźcy w Polsce. Czy mamy się czego bać?

- Niestety potrzeba przede wszystkim większych nakładów finansowych na miejscu, tam gdzie są obozy dla uchodźców w ościennych krajach: Libanie, Jordanii, Turcji i Iraku. Poza tym potrzebna jest wola polityczna wielkich tego świata, żeby zniszczyć Państwo Islamskie, bo to ono jest źródłem zarówno emigracji, jak i uchodźstwa - mówi arabista George Yacoub.

Goście dyskutują o tym, czy sytuację przybyszów z Syrii można porównywać do polskiej emigracji. W audycji wyjaśniamy też, w jaki sposób uchodźcom ma zamiar pomóc Uniwersytet Warszawski.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Tymon Radwański (pomysłodawca inicjatywy "Stać nas"), George Yacoub (arabista, Uniwersytet Warszawski) i Anna Korzekwa (rzecznik prasowa Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 22.09.2015

Godzina emisji: 14.00

mg/kd

Czytaj także

Czy wejście do strefy euro jest korzystne dla Polski?

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2014 17:00
Zdania co do tego, czy przyjęcie euro będzie dla nas opłacalne, są podzielone. Pewnik jest jeden - walutę przyjąć musimy. Goście audycji "Się mówi" tłumaczyli, kiedy rozstanie ze złotówką może być dla nas najbardziej korzystne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wolontariat - dlaczego warto pomagać?

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2014 16:30
Wiedza, doświadczenie i kontakty to wymierne korzyści z wolontariatu. - Niewymierna to świadomość, że chce ci się zrobić coś dla innych - mówi Karol Krzyczkowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak przekazać 1 proc. podatku?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2015 10:00
Od ponad 10 lat mamy możliwość przekazywania 1 proc. swojego podatku na rzecz ogólnopolskich i lokalnych organizacji pożytku publicznego.
rozwiń zwiń