- To płytowe "zderzenie" z ShazaLaKazoo to z pewnością moment z efektem "wow" w naszej działalności - mówił wokalistka i dziennikarz muzyczny Czwórki Marcin "Duże Pe" Matuszewski w rozmowie z Makenem. - Znaliśmy się od wczesnych Masalowych imprez, grawitacja naturalnie ściągała nas do siebie. Pięć lat temu padło hasło: "może byśmy coś razem nagrali" i to udało się właśnie zrobić - opowiadał.
Album "ShazaMasaLaKazoo" ukazał się 22 listopada 2022 roku. Dwanaście numerów, które się na nim znalazły, to efekt współpracy między zespołami, działania prowadzone były w ramach projektu Fundacji Planet i Białostockiego Ośrodka Kultury. Całość utrzymana jest w etniczno-elektronicznym, muzycznym klimacie, oscylującym między "electro, ethno, ragga, rap, and base-stepem". Krążek otwiera numer "ShazaMasaLaKazoo", kolejny jest utwór "Obywatele IV świata" - odświeżony po raz drugi numer z 2007 roku. - Założenia tej płyty były dość swobodne, miało to być powstawanie nowych numerów, ale i remiksowanie starych - mówili goście Makena. - Choć od nagrania pierwszej wersji minęło już kilkanaście lat, tekst "Obywateli" jest wciąż aktualny - podkreślali artyści.
Płyta zostanie opublikowana w internecie w formie "dobra publicznego" - z możliwością nieodpłatnego odsłuchu i pobrania przez popularne serwisy streamingowe oraz przez strony internetowe jej twórców. Jednocześnie zostanie wydana w limitowanej serii w formie fizycznej jako CD przez Białostocki Ośrodek Kultury - w tej formie też dostępna będzie nieodpłatnie poprzez konkursy i inne formy "rozdawnictwa".
25:09 czwórka massala_PR4_AAC 2022_11_28-22-16-02.mp3 O albumie "ShazaMasaLaKazoo" opowiadają Praczas i Duże Pe (Strefa Dread/Czwórka)
Zespół ShazaLaKazoo założony został w 1996 roku w Belgradzie i dziś uznawany jest za jednego z pionierów twórczego łączenia ludowych inspiracji z nowoczesną bałkańską elektroniką, a także należy do czołówki światowej globalno-basowej sceny.
Formacja Masala Soundsystem świętuje w tym roku dwudziestolecie istnienia - na koncie ma 10 albumów i EP-ek, ponad tysiąc koncertów, imprez, wydarzeń radiowych i telewizyjnych. Pierwotnie projekt miał być... jednorazowym wydarzeniem. - Zaczęło się od książki Maksa Cegielskiego pod tytułem "Masala" i imprezy promocyjnej tego wydawnictwa. Potem stwierdziliśmy, że fajnie nam to poszło i w Polsce był głód takiego grania, bo było niewiele takiej muzyki - opowiadał Praczas.
W toku działalności pojawiali się kolejni artyści: wokaliści, tancerki, DJ-e czy VJ-e. - Liczba osób, które przewinęły się przez Masalę, dąży do nieskończoności - opowiadał Duże Pe. - Koncepcja pierwszych nagrań zaczęła kiełkować w ciągu roku wspólnej pracy - podkreślał. - Pierwszym singlem i teledyskiem grupy, ku naszemu zdziwieniu, było "Od Tarnobrzegu po Bangladesz", bo to był utwór napisany na kolanie. Reszta jest historią, dwadzieścia lat później, proszę, oto jesteśmy - mówił Marcin Matuszewski.
Źr. Youtube.pl/Duże Pe
***
Tytuł audycji: Strefa Dread
Prowadzi: Mirosław "Maken" Dzięciołowski
Goście: Rafał "Praczas" Kołaciński i Marcin "Duże Pe" Matuszewski
Data emisji: 28.11.2022
Godzina emisji: 22.05
kd/kor