Wstyd bywa paraliżujący. Jak z nim walczyć?

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 09:00
Uczucie wstydu towarzyszy milionom z nas każdego dnia. Bardzo często nie jest ono związane z tym, co sami bezpośrednio zrobiliśmy, ale ma związek z rodziną, warunkami materialnymi, wydarzeniami z przeszłości, których byliśmy biernymi uczestnikami. Czy można się go pozbyć?
Audio
  • W jaki sposób pozbyć się wstydu, który towarzyszy nam z powodu spraw, w których nie zawiniliśmy? (Czwórka/Tryb głośnomówiący)
Wstyd bywa paraliżujący. Jak z nim walczyć?
Foto: Glow Images/East News

- Jest to strasznie trudna psychologicznie sytuacja. Wstyd oznacza, że nie spełniliśmy jakiegoś standardu - wyjaśnia psycholog Marzenna Kucińska. - Jeśli to dotyczy nas samych, bo czegoś nie zrobiliśmy jak należy, zawsze możemy to naprawić. Faktów z życia, spowodowanych przez inne osoby, zmienić nie możemy. To sprawia, że ten wstyd się w nas zakleszcza i bywa paraliżujący.
PRZECZYTAJ: Kłótnie w związku są "dobre" tylko do czasu <<<

Dlaczego bierzemy na siebie odpowiedzialność za to, co działo się w naszej rodzinie, w grupie przyjaciół, a na co my nie mieliśmy żadnego wpływu? Kucińska przekonuje, że wynika to z faktu, iż bardzo mało osób, nawet dorosłych, jest jednostkami w pełni dojrzałymi i autonomicznymi, umiejącymi podejść do życia w całkowicie chłodny, skalkulowany sposób. - Większość z nas ma w sobie coś z dziecka, a dzieci zwykle bardzo się identyfikują z rodziną i rodzicami. Ta rodzina jest fragmentem nas - przyznaje ekspertka.
Dla wielu ludzi wstyd jest tak paraliżujący, że nie chcą o nim rozmawiać. To niestety działanie destrukcyjne. - Nie ma innej i lepszej metody niż mówienie o tym, wyrzucenie tego z siebie. Wysiłek, wkładany w ukrywanie sekretów zwyczajnie się nie opłaca - skwitowała Kucińska.
ZOBACZ TEŻ: Tajemnice obciążają psychikę <<<

Co jednak zrobić z ogromnym lękiem, który towarzyszy nam w związku z przyznaniem się do wstydliwych sytuacji? Boimy się odrzucenia, wyśmiania, tego, że ktoś po prostu zupełnie nie zrozumie skali problemu, z którym się zmagamy. Ekspertka przekonuje, że to bez sensu. - Ten lęk nakręcamy sami, zanadto przejmując się możliwą reakcją innych. Tymczasem prawda jest być może bolesna, ale większość ludzi tak naprawdę nie przejmuje się problemami i kłopotami innych osób. To, czy ktoś jest z biednej czy bogatej rodziny, ma znaczenie dla niewielu.
Z uczuciem wstydu i zażenowania można walczyć i skutecznie wygrać. Jak to zrobić? Zapraszamy do wysłuchania zapisu całej audycji "Tryb głośnomówiący" .
ac/mc

Zobacz więcej na temat: psychologia Tomasz Kosiorek
Czytaj także

Jak odnieść sukces? Zacznij doceniać to, co masz!

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2014 11:00
Sukces to słowo-klucz do zrozumienia dzisiejszych czasów. Czy także gwarant szczęśliwego życia? - Porównywanie swoich osiągnięć z tym, co mają ludzie z pierwszych stron gazet jest kompletnie bez sensu - uważa psycholog Aneta Bartnicka-Michalska. - Nauczmy się mierzyć sukces własną miarą. Wtedy łatwiej będzie o spełnienie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Masz sekrety? To może negatywnie odbić się na twoim zdrowiu

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2014 10:00
- Tajemnica tajemnicy nie jest równa. Są takie, które mogą powodować problemy u osób, które są skryte i nie zwierzają się innym - uważa dr Anna Gabińska. - Jeśli coś ukrywamy, marnujemy na to dodatkową energię i żyjemy w ciągłym stresie, że prawda wyjdzie na jaw.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aseksualność - czwarta orientacja, czy zaburzenie?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2014 10:51
- Aseksualni kwestię pożycia traktuje obojętnie - mówił w audycji "Tryb głośnomówiący" Marcin Borowski, psycholog i seksuolog. Czy problemy z libido należy leczyć?
rozwiń zwiń