Nie istnieje uniwersalny kod szczęścia

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2014 10:15
Niektórym sprzyja niezależnie od przeróżnych okoliczności. Dla innych szczęście to obiekt wieloletnich, niespełnionych poszukiwań. Czym tak naprawdę jest i jak je osiągnąć?
Audio
  • Szczęście to bardzo często niewiele więcej niż słowo wytrych (Czwórka/Tryb głośnomówiący)
Nie istnieje uniwersalny kod szczęścia
Foto: sxc.hu

W "Trybie głośnomówiącym" psycholog dr Agata Wytykowska-Kaczorek przyznała, że sam termin jest na tyle "oklepany", iż czasem trudno o nim rozmawiać bez poczucia powtarzania wyświechtanych frazesów. - Z drugiej strony wszyscy do szczęścia dążymy i bardzo często w terapii z pacjentami właśnie je stawiamy jako cel podstawowy - dodała.
Udane wakacje, ciekawe spotkanie towarzyskie, zdrowie, spełnienie w związku, dobry kontakt z rodziną to tylko część kwestii, które mogą wpływać na to, że mamy dobry nastrój. Paradoksalnie, zdaniem specjalistki, właśnie ten wachlarz sprawia, iż czasem trudno odpowiedzieć nam wprost, czy jesteśmy szczęśliwi.
Najistotniejsze może być zatem znalezienie właściwego punktu odniesienia. Jak to zrobić? Czy można nauczyć się jak czerpać radość z najprostszych sytuacji i unikać demonizowania niepowodzeń - o tym w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: Tryb głośnomówiący
Prowadził: Tomasz Kosiorek
Goście: dr Agata Wytykowska-Kaczorek
Data emisji: 10.11.2014
Godzina emisji: 20.00
ac/asz

Zobacz więcej na temat: psychologia Tomasz Kosiorek
Czytaj także

Kłótnie w związku są "dobre" tylko do czasu

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2014 08:53
W związkach przydarzają się kryzysy. Ale czasem nie wiadomo, czy to sytuacja do przejścia, czy to już ostatnia prosta. Po czym poznać, czy warto jeszcze inwestować w relację, czy ostatecznie się pokłócić? - Granica jest dość cienka, a przekroczyć ją niestety bardzo łatwo - przyznał psychoterapeuta, dr Bartosz Zalewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak żyć po stracie? "To nieprawda, że czas leczy rany"

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 09:00
W życiu ciągle coś tracimy: czas, pieniądze, czasem miłość. Choć na naszej drodze pojawiają się wciąż nowi ludzi i nowe wyzwania, niektórych strat nie da się już nadrobić. Jak pogodzić się z tym i żyć dalej? - Każda niemal opowieść o stracie jest jednocześnie opowieścią o lęku i bezradności - mówi psychoterapeutka Anna Dodziuk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bite dzieci biją. Przemoc to nie metoda wychowawcza!

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2014 12:00
Bicie dzieci uczy, że silniejszy zawsze ma rację, a przemoc jest najlepszym sposobem rozwiązywania problemów.
rozwiń zwiń