- Nawet w okresach wojen na płaszczyźnie politycznej te stosunki utrzymywano - opowiada Joanna Wasilewska, dyrektorka Muzeum Azji i Pacyfiku. - I nawet jeśli czasem Turcja była nieprzyjacielem, zawsze pozostawała partnerem.
Jak przyznaje Wasilewska, Polacy nawet nie zdają sobie sprawy z tego, jak wiele tureckich słów wpletliśmy w nasz codzienny język.
Tymczasem, choć wielu naszych rodaków ten kraj fascynuje, wciąż - poza wybrzeżem, które jest celem podróży wakacyjnych Europejczyków - pozostaje on przez nas nieodkryty. W Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie otwarto więc wystawę pt. "Mimar Sinan i jego wspaniałe czasy". Możemy tam zobaczyć m.in. portrety sułtanów, ich żon, a także miniatury obiektów architektonicznych, zaplanowanych przez mistrza Sinana, który do dziś inspiruje architektów na całym świecie.
A ci, którzy chcieliby poczytać na temat Turcji, jej historii i tradycji, powinni zaś sięgnąć po książkę "Stambuł. Wspomnienie i miasto" Orhana Pamuka. Mówi się o niej, że jest najbardziej literackim obrazem miasta, jaki można znaleźć w literaturze. Są to opisy ruin dawnego Imperium Osmanów i wspomnienie cieni tamtej świetności. 60-letni pisarz, Noblista z 2006 roku, cofa się o pół wieku, by zatrzymać czas i pokazać to, czego już nie ma, a także, by zrozumieć dzieje własnej rodziny.
(kd)