SOS Wioski Dziecięce. Rodzice potrzebni od zaraz!
Z czego to wynika? Strach, brak wiedzy, czy narosłe wokół transplantacji mity? Dr Aneta Sieradzka przekonywała na antenie Czwórki, że głównym problemem, który doprowadził do deficytów w dziedzinie transplantacji jest niewiedza. - Na bakier z wiedzą na temat transplantacji jest nie tylko społeczeństwo. Gruntownej edukacji wymaga także środowisko medyczne. Na studiach niewiele się o tym mówi, choć w przyszłości osoby wykonujące zawody związane z medycyną będą musiały wykorzystywać w swojej pracy taką wiedzę - tłumaczyła ekspert.
Na transplantologię trzeba spojrzeć w kilku ujęciach: prawnym, religijnym, psychologicznym i medycznym dr Aneta Sieradzka
Osoby, które będą przechodziły donację narządów mogą skorzystać z pomocy psychotransplantologa. O tym, na czym polega jego rola opowiedział dr Mateusz Zatroski - Psychotransplantolog zajmuje się opieką nad pacjentami w zakresie psychospołecznym - wyjaśniał.
Bazujemy na tym, co w Polsce ciągle jest deficytem, czyli na wiedzy na temat tego, czym jest transplantacja dr Mateusz Zatorski
- Pacjenci, którzy poddani zostali przeszczepowi konkrenych organów różnią się od siebie. Z punktu widzenia psychologicznego ci, którzy doświadczyli przeszczepu szpiku nie należą do tej samej grupy, co pacjenci po przeszczepie nerek, wymagają innego rodzaju opieki psychologicznej - dodawał.
O wiedzy Polaków na temat transplantacji opowiedzieli dr Aneta Sieradzka oraz dr Mateusz Zatorski. Zapraszamy do wysłuchania nagrania.
***
Tytuł audycji: "Strefa prywatna"
Prowadzi Jakub Jamrozek
Goście: dr Aneta Sieradzka, prawniczka (Sieradzka Partners), wykładowca i autorka wielu publikacji m.in. książki "Tajemnice transplantacji", dr Mateusz Zatorski (psycholog kliniczny, psychotransplantolog, wykładowca na SWPS, członek Polskiego Towarzystwa Transplantologicznego)
Data emisji: 12.03.2018
Godzina emisji: 20.07
ac