Każdy pacjent i jego problem jest indywidualnym zdarzeniem i do każdego trzeba podejść uważnie Dorota Minta
Okazuje się jednak, że kobiety dużo łatwiej namówić na terapię. Czwórkowy gość przywołuje przykład profilaktycznych badań lekarskich, do których łatwiej przekonać kobiety niż mężczyzn, tak samo jest z psychoterapią, mężczyźni wciąż odbierają to jako przyznanie się do słabości. - Każdemu swemu pacjentowi mówię, że przyjście do mnie, do psychologa, to jego sukces. Mężczyznom czasem muszę powtórzyć to dwa razy - przyznaje.
Do gabinetu psychoterapeuty trafiają mężczyźni w różnym wieku. Zdarzają się już tacy w wieku 14-15 lat. - Oni świadomie mówią, że chcą pomocy - podkreśla gość Kuby Jamrozka. - Mówią o problemach ze szkołą, rodzicami, seksualnością, problemami okresu dojrzewania - dodaje.
Ludzie młodzi na pierwszą wizytę do psychologa muszą przyjść z rodzicem. To on wyraża zgodę na terapię, ta rozpoczyna się wtedy, gdy rodzic opuści gabinet, a wszelkie informacje zostają między psychologiem, a pacjentem. - Psycholog zawiera pewien sojusz z pacjentem. Zdobycie zaufania jest trudne - przyznaje Dorota Minta.
Czy można żyć bez wspomnień? Podróż do zakamarków pamięci
Problemów w gabinecie jest wiele. Jednak gość Czwórki podkreśla, że nie ma trudnych i łatwych pacjentów. Jedni przychodzą z problemami z tożsamością seksualną, inni z kryzysem w związku, niestety coraz młodsi z wypaleniem zawodowym, co przeraża psychoterapeutkę.
Jakie pozytywne zjawiska dostrzega Dorota Minta w swoim gabinecie psychoterapeuty? Czy wypalenie zawodowe może pojawić się już w wieku szkolnym? Jak mężczyźni dziś postrzegają swoją seksualność? Czy wybierając psychoterapeutę pacjent kieruje się jego płcią? Jak się przygotować do pierwszej wizyty na kozetce? O tym m.in. w rozmowie ze "Strefy prywatnej".
***
Tytuł audycji: "Strefa prywatna"
Prowadzi Jakub Jamrozek
Gość: Dorota Minta (psycholog i psychoterapeuta z Ośrodka Psychoterapii Psycholodzy Lwowska)
Data emisji: 26.11.2019
Godzina emisji: 20.09
pj/kd