Pochwal siebie. Zatrzymaj się w osiąganiu celów
Okazuje się, że istnieje psychoterapia dedykowana maturzystom. Ma na celu sprawienie, by podczas egzaminu dojrzałości abiturienci czuli się dobrze i komfortowo. I radzili sobie, gdy coś ich zaskoczy. A jak przekonywała Olimpia Śnieguła, psycholog, terapia jest potrzebna abiturientom, narażonym na szczególny stres. - Jej założenia nie różnią się od założeń tej "zwykłej" terapii - mówiła ekspert. I jak podkreślała, to pokłosie faktu, że coraz więcej mówi się o problemach młodych dorosłych. - Ludzie ci nagle zaczynają być traktowani jako osoby dorosłe, a nie do końca jeszcze potrafią się w tym odnaleźć. To ważny moment "przejścia" w ich życiu, dlatego warto ich w tym czasie wspierać - mówiła Olimpia Śnieguła. - To czas, w którym buduje się cały człowiek. Dlatego głównym elementem terapii są rozmowy o życiu. Próby znalezienia odpowiedzi na pytania, kim chcę być, a kim nie chcę być. Czego w moi życiu ma być dużo, a czego mało. To tworząca się tożsamość, seksualność, wybór życiowej drogi - tłumaczyła.
ZOBACZ TAKŻE Pewność siebie idzie w parze z doświadczeniem >>>
Jak opowiadała, tego typu terapia to najczęściej spotkania indywidualne. - To daje przestrzeń do głębszej rozmowy o problemach - mówiła gość Czwórki. Podczas terapii poruszane są tematy dotyczące emocji związanych z aktualnymi wydarzeniami, czyli maturą: to lęki, niepokój, brak przygotowania na krytykę, niepewność związana z egzaminami. - W tym roku maturzyści długo nie wiedzieli, w jakiej formie i kiedy odbędą się egzaminy, to potęguje obawy - tłumaczyła Olimpia Śnieguła. - Na to nakładają się czynniki zewnętrzne, czyli problemy męsko-damskie, budząca się na tym etapie życia seksualność, ale i problemy w domach, z najbliższymi, które powstały, gdy spędzaliśmy z nimi dużo czasu podczas izolacji - opowiadała ekspert.
ZOBACZ TAKŻE Jak się zrelaksować, by dobrze zdać egzamin? >>>
O korzyściach i zapotrzebowaniu na terapię dla maturzystów rozmawialiśmy także z maturzystką Olą, która przekonywała, że przygotowanie do matury to w pewnym sensie przygotowanie do życia. - Przygotowujemy się na stresy i wyzwania, które będą nas czekać w przyszłości - tłumaczyła Ola w rozmowie z Mateuszem Kulikiem. - Dobrze jest więc, gdy ktoś doświadczony powie nam, jak radzić sobie z pytaniami, które nas zaskoczą, jak zebrać myśli, gdy trafimy na niezbyt przychylną komisję. Warto popracować nad swoim podejściem i nad tym, jak zdać sobie sprawę z tego, co nas czeka, jak się nie "zablokować". Walka ze stresem i umiejętność radzenia sobie z nim powinny być elementami takiej terapii. Kolejnym etapem jest to, jak zrobić korzystne wrażenie – tłumaczyła.
***
Tytuł audycji: "Strefa prywatna"
Prowadzi: Jakub Jamrozek
Gość: Olimpia Śnieguła (psycholog z gabinetu Self - Przyjazna Terapia w Poznaniu)
Data emisji: 4.06.2020
Godzina emisji: 20.09
kd/kul