Jak wspominał w rozmowie z Czwórką, ta książka powstawała przez rok. "Sny z betonu" zawierają wywiady z osobami ze środowiska kultury hip-hop - muzykami i producentami, a także z profesorami, psychologami, terapeutami. Możemy w niej przeczytać m.in. wypowiedzi takich raperów, jak: Łona, Zeus, Słoń, Małach, Rufuz, Floral Bugs, Opał, Kafar, Dixon37. - Pojawiają się artyści, którzy chętnie przyjeżdżają do dzieci, robią sobie zdjęcia, podpisują płyty. Tym, którzy nas odwiedzali, bardzo serdecznie dziękujemy, duże ukłony - podkreślał gość Czwórki, finalista plebiscytu "Nieprzeciętni" 2020.
"Marzenia warto przekuć w realne cele"
Jak tłumaczył, tytuł książki nie jest przypadkowy. - "Sny z betonu" to marzenia, myśli, wszystko to, co siedzi w głowach młodych ludzi, pozbawionych często zwykłej i prawdziwej rozmowy z dorosłymi - tłumaczył Przemek Kaca. - Pozbawionych wiary w ich możliwości, słów "kocham cię", dobrego dzieciństwa. To młode osoby, przed którymi całe życie, a trafiły do "pieczy zastępczej", gdzieś ci ludzie zawodzą się na dorosłych i życiu. Ta książka ma pokazać nam, dorosłym, pedagogom, ludziom, którym zależy na dobru dziecka, że mają oni marzenia, sny, o których niekiedy boją się mówić - tłumaczył.
- Młodzi ludzie, niezależnie od tego, gdzie i w jakich warunkach się urodzili, marzą najczęściej o dobrym, spokojnym życiu, o bezpieczeństwie, o zdrowiu i legalnej pracy. O tym marzy każdy człowiek, ale ci młodzi ludzie nie zawsze mają łatwy start w dorosłość, właściwe wzorce, warunki i motywację. Dlatego im jest trudniej osiągnąć te cele i realizować "sny z betonu" - podkreślał Przemek Kaca.
Zobacz także:
Dlatego, jak tłumaczył, "Sny z betonu" to książka o tym, że każdy może spełniać marzenia, jednak liczy się pasja i determinacja. A w tym pomaga nierzadko muzyka. - Wielu rozmówców, z którymi miałem przyjemność współpracować, o marzeniach odpowiadało, że oni starają się po prostu zamieniać je w cele - wspominał gość Czwórki. - To oni tłumaczyli, że dzięki temu ich życie było przyjemniejsze i szczęśliwsze. Jeśli zdroworozsądkowo podchodzimy do życia, to nie bójmy się marzyć i realnie podchodzić do tego, by te marzenia zamieniać w cele - podkreślał gość Czwórki.
Odczarowujemy hip-hop. Łączymy go z klasyką czy jazzem. Graficiarze tworzą dziś dzieła na ścianach. To wartość dodana do tej muzyki Przemek Kaca
39:00 Czwórka strefa prywatna 2022_01_26-20-12-27.mp3 O książce "Sny z betonu" i magii hip-hopu opowiada Przemek Kaca (Strefa Prywatna/Czwórka)
Jednym z rozmówców Przemka Kacy był Michał "Zbuku" Buczek, raper pochodzący z Prudnika. - Ta inicjatywa ma na celu uświadomienie dzieciakom z ciężkiego środowiska, że przez muzykę można zmienić swoje życie. Muzyka pomaga, a wielu dzięki niej wyszło już z patologii - tłumaczył artysta. - W mojej miejscowości też nie było wielu perspektyw, a dzięki muzyce udało mi się przełamać los - wspominał. - Nie chodzi wyłącznie o hip-hop, każda muzyka relaksuje. - Dla mnie akurat hip-hop to szczery przekaz, teksty, które mówią w dosadny i szczery sposób. To dla mnie najważniejsze i pokochałem ten gatunek za prawdę. Muzyka jest lekarstwem - podkreślał. - Jest wiele przykładów życiorysów, które udowadniają, że nie trzeba mieć od razu super studiów, można startować na dużo mniejszą skalę. Ludzie postrzegają hip-hop negatywnie, a tymczasem w tych tekstach jest także m.in. walka o prawa człowieka i lepsze jutro - podkreślał raper.
***
Tytuł audycji: "Strefa prywatna"
Prowadzi: Jakub Jamrozek
Materiał przygotował: Mateusz Kulik
Gość: Przemek Kaca (pedagog, autor książki "Sny z betonu" i programu "Hip-hop. Druga szansa")
Data emisji: 31.01.2022
Godzina emisji: 20.08
kd