Plebiscyt Nieprzeciętni 2020 - głosuj i wygrywaj nagrody! >>>
Przemysław Kaca z Słupska znalazł się także w finale Nieprzeciętnych 2018. Jego główna pasja to praca resocjalizacyjna z młodzieżą przy wykorzystaniu muzyki. Kaca od 7 lat realizuje działania edukacyjno - profilaktyczne Hip-hop Druga Szansa Aleksandra Zawistowska z Warszawy, która na co dzień zajmuje się projektowaniem graficznym i architektonicznym, promując jednocześnie recykling, znana jest m.in. ze spotkań "Nerd Nite", które organizuje.
ZAGŁOSUJ >>>
Plebiscyt Nieprzeciętni 2020. Co słychać u finalistów z poprzednich lat?
Pomysł na spotkania powstał podczas podróży Oli Zawistowskiej m.in. po Indiach czy krajach Afryki. - Postanowiłam stworzyć otwarte forum, na którym ludzie mogliby "zderzać się" z wiedzą innych, dzielić się swoimi doświadczeniami i pasją - opowiadała w Czwórce. - Przychodzą do nas zarówno pasjonaci i entuzjaści, jak i profesjonaliści. Mieliśmy dyskusje na tematy stoicyzmu, czyli filozofii, sztuk walki, o prawach w sieci, teoriach gier czy o japońskiej motoryzacji. Najbardziej utkwiła mi w pamięci wizyta dziewczyny, która przez pół roku pływała po oceanach i walczyła z piratami i kłusownikami - wspominała. Jak mówiła, sama ma wiele pasji, a ostatnio jest "wkręcona" w temat tworzenia kamiennych mozaiek. - Zagłębiam się też w tematykę świadomego podróżowania - mówiła.
Sara Kordowska zdradza, kim są dla niej Nieprzeciętni >>>
ZOBACZ TAKŻE Wystartował plebiscyt Nieprzeciętni 2020. "Szukamy ludzi wyjątkowych" >>>
Po raz drugi już nominowany jest zaś Przemek Kaca. - Pomyślałem, że warto promować ideę pomocy młodzieży dzięki muzyce. Część osób, z którymi pracuję to ludzie z traumatycznymi doświadczeniami, inni to ludzie, którzy mają po prostu "zajawkę" na hip-hop i chcą do nas dołączyć: raperzy, ale i graficy, czy trenujący break dance. Dzielimy się swoją twórczością, pokazujemy ją w ramach programu "Hip-hop Druga Szansa". Jesteśmy otwarci dla wszystkich, nie zamykamy się - tłumaczył w Czwórce. Jego działalność rozpoczęła się, bo chciał poznać i zrozumieć młodych ludzi. - Początkowo nie interesowałem się nawet tą muzyką. Ale szybko zrozumiałem, że to głos buntu i protestu przeciwko zastanej rzeczywistości, sposób wyrażania emocji - wspominał w Czwórce. - Dziś nasza akcja bardzo szybko się rozwija, co mnie cieszy.
Przemysław Kaca i Aleksandra Zawistowska/fot. arch. pryw. uczestników
Wśród dziesięciorga finalistów znaleźli się także Łukasz Pawlik, którego motto życiowe brzmi "nie widzę, ale dużo dostrzegam". Na co dzień pracuje w dwóch domach kultury i w dziennym domu pomocy społecznej, studiuje dyrygenturę orkiestr dętych, angażuje się społecznie i cały czas pędzi do przodu, Arkadiusz Andrejkow, twórca projektu "Cichy Memoriał", dzięki któremu na Podkarpaciu powstają wyjątkowe murale, Magdalena Antoszewska - autorka medycznych publikacji naukowych, Przemek Bojanowski, czyli strażak-ochotnik, Hanna Góźdź - młoda artystka, naukowiec, poszukiwaczka i działaczka społeczna, Majka Lipiak - prezes agencji marketingowej, która powstała po to, by dać pracę osobom z niepełnosprawnością ruchową, Ewa Majcherek - studentka medycyny, zajmująca się profilaktyką HIV i nowotworów, slamerka Zuzanna Szmidt.
ZOBACZ TAKŻE Nieprzeciętni 2019. Wielka gala - sprawdź, co się działo [GALERIA]
Plebiscyt Nieprzeciętni 2020 wystartował 16 marca. Głosowanie na swoich faworytów trwa tylko do 14 czerwca, a zwycięzcę poznamy na uroczystej gali, która odbędzie się 25 czerwca. Wśród dotychczasowych laureatów "Nieprzeciętnych" znaleźli się m.in. Michał Brańka, działacz akcji "Czerwone noski", który na co dzień pomaga chorym dzieciom, a także Mateusz Zaremba, który współtworzył rakiety kosmiczne, cewki Tesli, czy roboty minisumo, a przy okazji znajdował czas, by działać na rzecz innych. W ubiegłym roku Plebiscyt zwyciężył Michał Duchniewicz, który w tej chwili jest studentem medycyny w Cambridge.
***
Tytuł audycji: "Strefa prywatna"
Prowadzi: Weronika Puszkar
Gość: Przemysław Kaca, Aleksandra Zawistowska
Data emisji: 25.05.2020
Godzina emisji: 20.09
kd
Materiały sponsora/mat. pras.