Psychoterapia dla maturzystów online - jak to działa i komu jest potrzebne?
Przede wszystkim, jak podkreślała Katarzyna Kucewicz, rozstanie z przyjaciółmi to - obok przystępowania do egzaminu dojrzałości - koniec pewnego etapu w życiu, a więc bardzo duży stres dla maturzystów. - Pozytywne wspomnienia przychodzą dopiero później, w czasie zakończenia szkoły to po prostu ogromne zdenerwowanie - mówiła ekspert. Jak tłumaczyła, stres związany z zakończeniem szkoły, porównywalny może być z żałobą. - Dla części z tych ludzi pewnie będzie to ostatnie spotkanie. Każdy z nas w czasie tak potężnych zmian w życiu musi przeżyć pożegnanie, musi opłakać to, co żegna, zwłaszcza, jeśli było to ważne i angażujące emocjonalnie. To właśnie żałoba. Możemy czuć pustkę i złość, możemy się buntować - mówiła. - To sprawi, że w październiku, w związku z pójściem na studia będziemy gotowi na nowe doświadczenia.
"W czasie pandemii w domu jest nudno, ale... wydajnie"
ZOBACZ TAKŻE Jak się zrelaksować, by dobrze zdać egzamin? >>>
Jak tłumaczyła, warto jednak odnawiać i pielęgnować znajomości ze szkoły średniej. - Sama to robię najczęściej w mediach społecznościowych, nawet z osobami, z którymi w szkole miałam słabszy kontakt. Po latach okazuje się, że wiele nas łączy - przekonywała. Jak podkreślała, liceum, zwłaszcza profilowane to taki etap życia, gdzie spotykają się ludzie do siebie "w jakiś sposób podobni". - To, że wychowywaliśmy się razem kształtuje nas, mamy potem podobny styl życia i spojrzenie na świat. Dlatego znajomości z liceum to często bardzo bliskie i długotrwałe więzi - mówiła Katarzyna Kucewicz. Jak tłumaczyła, już w liceum kształtują się postawy życiowe, które z czasem nie mijają. - Po szkole wylatujemy w świat, ale gdzieś w głębi wciąż jesteśmy Kubą lub Anią z 1A - mówiła w rozmowie z Kubą Jamrozkiem.
ZOBACZ TAKŻE Pewność siebie idzie w parze z doświadczeniem >>>
W tym roku matury wyglądają inaczej - przez pandemię - czas pożegnań, ostatnich wspólnych wyjść, spędzania razem czasu, został uczniom "odebrany". - To bardzo trudne doświadczenie, ale z pewnością maturzyści będą ten czas wspominać do końca życia - mówiła Katarzyna Kucewicz. - Poza tym, matura to egzamin dojrzałości, który przygotować nas ma do dorosłego życia. A w dorosłym życiu niewiele rzeczy przebiega tak, jak to sobie zaplanowaliśmy.
Jak mówili w rozmowie z Czwórką maturzyści, m.in. Zuzanna Pisarek, wszystko zależy od samych maturzystów. - Widywanie się nie jest problemem, jeśli naprawdę tego chcemy. Nawet, jeśli nie będzie to codziennie, a raz na kilka miesięcy - mówiła abiturientka. - Być może jednak z czasem skończą nam się tematy do rozmowy, być może rozjedziemy się po różnych miastach i krajach, niektóre przyjaźnie zanikną i nie da się ich odtworzyć.
***
Tytuł audycji: "Strefa prywatna"
Prowadzi: Jakub Jamrozek
Gość: Katarzyna Kucewicz (psycholog i psychoterapeuta z Ośrodka Inner Garden)
Data emisji: 10.06.2020
Godzina emisji: 20.09
kd/kul