Co w praktyce oznacza "slow life"?
- Ja sam jestem "chodzącą zmianą", bo bardzo zmieniłem się od pamiętnych wypraw na bieguny. Z drugiej strony jest też we mnie coś stałego i to niezwykle potrzebny element - mówił Marek Kamiński. I porównał życie człowieka do funkcjonowania globu. - Świat kręci się wokół biegunów, ale sam biegun pozostaje nieruchomy. Więc choć życie polega na zmianach, warto mieć w nim to "coś stałego" - tłumaczył Marek Kamiński
31:26 2020_09_29_20_05_00_PR4_Strefa prywatna kamiński.mp3 Marek Kamiński o swojej filozofii życia, podróżowania, medytacji i sile słów, jako motywacji do działania (Strefa Prywatna/Czwórka)
Natalia Przybysz: joga jest sposobem na życie
Jak podkreślał, w jego życiu istotny jest dziś minimalizm. - Zawsze chyba byłem minimalistą. Gdy wyruszałem na pierwsze wyprawy, miałem tylko niemal puste mieszkanie. Był w nim materac, kilka książek i strój do treningu. Teraz jestem bardziej świadomy w tym zakresie - tłumaczył Marek Kamiński. - Staram się żyć według zasady, że lepiej "być" niż "mieć". Jeśli sobie czegoś odmawiam, robię to celowo - mówił Marek Kamiński.
Czytaj także:
Zawsze staram się żyć "tu i teraz". Nie mam gonitwy myśli, zachowuję czysty umysł - chcę widzieć cel i do niego dążyć Marek Kamiński
Gość Czwórki przejechał właśnie samochodem elektrycznym z Polski do Japonii. W rozmowie z Jakubem Jamrozkiem wspominał główne założenia tej wyprawy i opowiadał o swojej filozofii podróżowania. - Zawsze uważałem, że trzeba zwiedzać świat "lekko" - w sensie dosłownym, zabierając ze sobą jak najmniej rzeczy - i swoje lęki i obawy zostawić za sobą - mówił Marek Kamiński. - Japonia to kraj pełen życia, pełen "biegunów", jest tam mnóstwo możliwości, form tego, co można zrobić ze swoim życiem. Jest dla mnie inspiracją. Tokio cały czas odkrywać można na nowo. W tym mieście czuję się dziś równie dobrze jak w Warszawie - mówił Marek Kamiński.
Czytaj także:
Filozofia XXI wieku. "Żyje na różnych poziomach"
W "walce" z codziennym stresem i lękiem pomaga mu medytacja. - Żyjąc w świecie, jaki nas otacza, trzeba mieć narzędzia, by zrównoważyć presję czasu, działania, natłoku informacji - tłumaczył filozof. - Szukałem takich narzędzi w sobie, słuchając swojej intuicji. Najpierw medytowałem po prostu licząc, w ten sposób układałem i porządkowałem własne myśli - mówił. I tłumaczył, że medytacja to także jedna z form minimalizmu, praca z własną głową. - Staram się, by była częścią mnie, więc nie muszę mieć do tego określonych "warunków". Medytować można nawet będąc w ruchu, trzeba po prostu wyłączyć bodźce zewnętrze, pobyć samemu ze sobą - mówił. Jak przekonywał, ludzie "boją się siebie, boją się być ze swoimi myślami w ciszy". - Jednym z moich fundamentalnych odkryć podczas wypraw było to, że cała nasza edukacja od najmłodszych lat nastawiona jest na zdobywanie celów zewnętrznych: kariery, pieniędzy. Nikt nie uczy nas, jak zdobyć czy odkryć samego siebie. A to przecież bardzo ważne - tłumaczył Marek Kamiński.
***
Tytuł audycji: "Strefa prywatna"
Prowadzi: Jakub Jamrozek
Gość: Marek Kamiński (ekstremalny podróżnik, filozof, innowator i współautor książki "Bądź zmianą")
Data emisji: 29.09.2020
Godzina emisji: 20.09
kd