Bardzo wysoki egocentryzm i tendencja do ubarwiania, koloryzowania rzeczywistości od najmłodszych lat - to cechy, dzięki którym możemy być świetnymi kłamcami. - Ludziom, którzy kłamią na temat swojego życia właściwie przez cały czas, udaje się oszukać otoczenie dzięki temu, że mają zespół określonych cech. Nierzadko też mają trudne życiowe doświadczenia - mówiła psycholog i psychoterapeutka Katarzyna Kucewicz. - Nie stają się kłamcami z dnia na dzień, to wieloletni proces.
Najczęściej kłamać na temat swojego życia zaczynają osoby, które w dzieciństwie w jakiś sposób skrzywdzono. - Badania wskazują, że patologiczni kłamcy mają trudne dzieciństwo: doświadczyli wykorzystywania seksualnego bądź innej przemocy, albo nadużyć. Mają większe tendencje do tego, by w dorosłym życiu uciekać w swoją fantazję. Dzięki wymyślanym historiom chcą osiągnąć sukces "na skróty", mają nierzadko wysokie aspiracje, i nie wahają się korzystać ze swojej inteligencji werbalnej - podkreślała.
Zobacz także:
Najczęściej patologiczni kłamcy zaczynają od "drobnych kłamstewek", mówią nieprawdę o nieznaczących szczegółach swojej codzienności. - Z czasem zaczynają robić to coraz częściej, a opisywane sytuacje są coraz poważniejsze. W końcu sami wierzą w to, co mówią, i utożsamiają się ze swoim "avatarem", czyli wizerunkiem, który sobie stworzyli. Kilka pierwszych kłamstw uruchamia całą lawinę - mówiła Katarzyna Kucewicz.
19:03 czwórka_PR4_AAC 2023_02_13-20-12-47.mp3 Dlaczego budujemy sobie alternatywne życie - o ludziach, którzy wciąż kłamią (Strefa Prywatna/Czwórka)
Kolejnym krokiem do sukcesu w kłamstwie jest to, że za słowami idzie nasz wygląd. - Jeśli w szpitalu zobaczymy człowieka ubranego jak lekarz, to założymy, że jest lekarzem i nie będziemy tego weryfikować. Jeśli ktoś ma na sobie mundur, dla odbiorcy będzie żołnierzem. To, czy ktoś uwierzy w kłamstwo, zależy w dużej mierze od wyglądu kłamiącego - mówiła gość Czwórki. "Wierzymy w to, co widzimy" i na tym zbudowany jest cały świat fake newsów.
Jak podkreślała, większość z nas ufa autorytetom. - Jeśli widzimy kogoś, kto podaje się za profesora, zakładamy, że ma dużą wiedzę na dany temat - podkreślała Katarzyna Kucewicz. - Dodatkowo najczęściej kłamcami są ludzie, których da się lubić, mają urok osobisty. W filmach ich historie pokazane są w sposób barwny, ale w prawdziwym życiu, jeśli nie jesteśmy uczciwi w naszych poczynaniach, najczęściej pozostajemy samotni - mówiła.
***
Tytuł audycji: Strefa prywatna
Prowadzi: Weronika Puszkar
Goście: Kasia Kucewicz (psycholog, psychoterapeutka, seksuolog)
Data emisji: 13.02.2023
Godzina emisji: 20.15
kd