A zapytaliśmy o to Klaudię Fotyniuk, psycholożkę biznesu i konsultantkę. - Najbardziej rozpowszechnione są prace w usługach - w gastronomii lub w handlu. Wiele tego typu ogłoszeń możemy znaleźć w sieci, jednak, gdy szukamy czegoś więcej możemy zgłosić się do młodzieżowego biura pracy - przekonywała specjalistka.
Klaudia Fotyniuk Według prawa, młodzi ludzie przed 18. rokiem życia na stałe pracować nie mogą. Mogą wykonywać prace sezonowe, a zgoda rodziców nie zawsze jest potrzebna, ale konieczna
Coraz częściej zdarza się, że młodzi ludzie nie czekają na kieszonkowe. By zdobyć pieniądze na wakacje, książki, ubrania czy inne drobne wydatki, wyjeżdżają za granicę. Są też tacy, którzy łączą naukę w liceum z wyzwaniem zawodowym, a statystyki pokazują, że obecnie pracuje już 2 na 15 nastolatków. Jakie są powody tak wczesnego rozpoczynania życia zawodowego? - Motywacją są nie tylko pieniądze, ale także chęć zaimponowania rówieśnikom - mówiła Klaudia Fotyniuk.
Z zaproszoną ekspertką radziliśmy także, jakie jest idealne zajęcie dla młodych ludzi, czym może grozić wczesne rozpoczęcie kariery zawodowej, jak wygląda praca młodzieży od strony prawnej, a także czy warto pierwsze prace uwzględniać w CV.
Dodatkowo w audycji, nasza reporterka Dominika Klimek bezpośrednio u pracodawców sprawdziła możliwości zatrudnienia osób młodych.
***
Tytuł audycji: "Dajesz Radę"
Prowadzi: Beata Kwiatkowska
Materiał: Dominika Klimek
Gość: Klaudia Fotyniuk (psycholożka biznesu i konsultantka)
Data emisji: 10.11.2016
Godzina emisji: 14.07
jsz/kd