Pielęgniarka. Ktoś więcej niż "pani od zastrzyków"

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2017 16:00
Pracują w szpitalach i przychodniach, asystują lekarzom przy zabiegach, podają leki, ale także opiekują się chorymi i wspierają ich w trudnych chwilach. W audycji "Dajesz radę" wzięliśmy pod lupę zawód pielęgniarki.
Audio
  • Blaski i cienie pracy pielęgniarki (Dajesz radę/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock/dom. publiczna/Photographee.eu

Od 2003 roku szkolenie pielęgniarek odbywa się w uczelniach na kierunku pielęgniarstwo. - Po trzech latach otrzymuje się tytuł licencjata i prawo do wykonywania zawodu. W dalszym etapie można rozpocząć studia magisterskie na tym samym lub pokrewnym kierunku - mówi Danuta Jakubiak, pielęgniarka.

Gość Czwórki wyjaśnia, że pierwsze praktyki zawodowe odbywają się w wakacje między pierwszym a drugim rokiem studiów. - Ale w nasz zawód wpisane jest stałe udoskonalanie się i uaktualnianie wiedzy. Jest bardzo wiele kursów specjalistycznych, np. EKG, szczepień, audiometrii - mówi Jakubiak. I dodaje, że w tym zawodzie przydają się również empatia, cierpliwość i... siła fizyczna. Dlaczego? Posłuchajcie nagrania!

W audycji wyjaśniamy też, jakie są możliwości pracy w zawodzie pielęgniarskim za granicą. Mówimy także o konkursie o Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii, w którym można wygrać prestiżowy staż.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Dominika Klimek

Goście: Agnieszka Karasińska (koordynatorka konkursu QSNA w Polsce), Danuta Jakubiak (pielęgniarka)

Data emisji: 9.11.2017

Godzina emisji: 14.10

mg/ag

Czytaj także

Pomoc niesiona z powietrza. Jak pracują latający ratownicy?

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2017 16:50
Ponad trzysta osób, które łącznie biorą udział nawet w dziewięciu tysiącach misji rocznie, każdego dnia spędza w śmigłowcu kilkanaście godzin. To codzienność pracowników Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przychodzi facet do lekarza... Jak badania ratują nam życie?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2017 17:18
- Przeprowadzanie regularnych badań kontrolnych to nie przejaw słabości, jak wielu niestety wciąż uważa, ale odpowiedzialności. Mężczyzna, u którego nowotwór zostanie zdiagnozowany za późno i którego nie da się wyleczyć, nie będzie w stanie zaopiekować się rodziną - opowiadała chirurg i urolog dr Emilia Pawłowska.
rozwiń zwiń