Berneńskie psy pasterskie - co powinieneś o nich wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2017 11:23
Berneńskie psy pasterskie zaliczane są do sekcji szwajcarskich psów pasterskich, która liczy cztery rasy. W ich umaszczeniu dominuje czerń, a niegdyś wierzono, że kolor ten odpędza złe duchy. Dopiero w roku 1913 Szwajcarski Związek Kynologiczny oficjalnie uznał tę rasę.
Audio
  • Berneńskie psy pasterskie - co powinieneś wiedzieć? (Dajesz radę/Czwórka)
Bereński pies pasterski
Bereński pies pasterskiFoto: czwórka

gołębie ptaki zima kobiety radość 1200.jpg
Czym dokarmiać ptaki zimą? "Chleb jest bardzo szkodliwy"

Dorosłe osobniki ważą od 40 do 60 kg, w zależności od płci. - To bardzo miłe psy, nie przejawiają agresji, mają pogodne usposobienie i nadają się do tego, by mieszkać w rodzinie, z dziećmi. Lubią kontakt z człowiekiem i potrzebują go - opowiadał Dariusz Domrazek, właściciel hodowli Heart River. - To nie jest pies, który nadaje się do uprawiania sportów, intensywnych treningów, ale należy poświęcać mu czas. Lubi długie wędrówki, więc nawet jeśli mieszka w bloku, warto z nich wychodzić.

Dariusz Domrazek Zwłaszcza w okresie szczenięcym istotna jest odpowiednia dieta. Te psy bardzo szybko przybierają na wadze, więc dla dobra ich stawów karma powinna być właściwie zbilansowana.

Jakie cechy dominują w charakterze berneńskich psów pasterskich? W jakich warunkach czują się najlepiej i kto może się nimi zajmować, a kto powinien wybrać inną rasę? Na jakie choroby najczęściej zapadają psy tej rasy? Zparaszamy do wysłuchania nagrania materiału reporterskiego.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Data emisji: 4.12.2017

Godzina emisji: 14.40

kd/ac

Czytaj także

"Cierpienie i frustracja" - co czują psy na łańcuchach?

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2017 17:10
- Trzymanie psa na łańcuchu oznacza dla niego cierpienie. Odmawiając mu kontaktu z ludźmi, bliskości i pieszczot zabieramy mu więź, która jest przecież niezwykle potrzebna. Bo to dla człowieka bije psie serce, tak ukształtowała te zwierzęta ewolucja - mówiła Magdalena Buszko, ekspertka Fundacji VIVA!.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak pomagać bezdomnym kotom jesienią i zimą?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2017 14:00
Spotkać je można na ulicach, w parkach i na śmietnikach i w piwnicach. Tylko w Warszawie, jak przekonywała Iwona Kłucińska-Petchl, jest ok 29 tys. bezdomnych kotów. W jaki sposób każdy z nas może im pomóc?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Drażliwy temat - potrzeby fizjologiczne zwierząt domowych

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2017 16:00
- To, jak wyglądają odchody naszych zwierząt, świadczy o ich stanie zdrowia, może wskazywać m.in. na choroby bakteryjne, zatrucia. Najczęściej jednak problem dotyczy pasożytów przewodu pokarmowego - tłumaczył weterynarz Dawid Jańczak.
rozwiń zwiń