Zawód - gorseciarz. Jak tworzy się "wyjątkowe motyle"?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2018 16:32
Zawód ten nie jest dziś zbyt popularny. W latach 70., w Warszawie były trzydzieści dwa zakłady gorseciarskie, na początku XXI w. zostały już tylko trzy. Tymczasem chętnych na ręcznie szyte biustonosze i gorsety nie brakuje.
Audio
  • Z miłości do gorsetów - jak wygląda praca gorseciarza? (Dajesz radę/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Kotelnikov Andrii

Gorsety znane były w Europie już w XIV w. Choć ich kształt zmieniał się przez lata, ostatecznie przetrwały do dziś, choć noszone są nie tylko jako kostiumy przy rekonstrukcjach historycznych, ale stanowią zwykły element garderoby, choć wysokiej jakości. Produkcja gorsetów to wcale nie jest praca zarezerwowana dla kobiet. - Zawsze mierzymy się overbustem, gorsetem trudniejszym do wykonania, a jednocześnie cięższym do noszenia dla klientki - tłumaczył twórca gorsetów z warszawskiej pracowni "Absynt". - Początkowo ciało broni się przed fiszbinami, więc przez pierwsze minuty dyskomfort jest większy, ale można się do nich przyzwyczaić.

Absynt By szyć dobre gorsety potrzebny jest przede wszystkim trening, doświadczenie. Trzeba stworzyć 50 potworków, by wyszedł motyl. Tego nie da się zrobić na podstawie podręcznika.  

W programie sprawdzaliśmy, jak zostać gorseciarzem. - To zawód z pasji i dla pasji. Gdy powstał nie było jeszcze internetu, ludzie uczyli się sami i od siebie nawzajem - mówił ekspert w Czwórce. - Sam czerpię radość z wyboru tkanin.

W audycji rozmawialiśmy także o tym, dlaczego wiele osób - zarówno kobiet, jak i mężczyzn, decyduje się na noszenie gorsetów Sprawdziliśmy także, jak prawidłowo wiązać gorsety i o czym należy pamiętać, wybierając ten właściwy dla siebie.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Dominika Klimek

Data emisji: 15.02.2018

Godzina emisji: 14.07

kd/ac