"Ryś jest samotnym, inteligentnym łowcą"

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2018 16:05
- W lesie są specjalne zagrody, które leśnicy stawiają po to, żeby ochronić szkółki przed zwierzętami kopytnymi. Ryś potrafi się tam wślizgnąć, bo wie, że może tam upolować zające czy sarny - mówiła w Czwórce Katarzyna Karpaś-Świderek z WWF Polska.
Audio
  • Katarzyna Karpaś-Świderek z WWF Polska o populacji rysiów w Polsce (Dajesz radę/Czwórka)
Katarzyna Karpaś-Świderek z maskotką rysia
Katarzyna Karpaś-Świderek z maskotką rysiaFoto: Polskie Radio

Ryś euroazjatycki to największy drapieżnik z rodziny kotowatych w Polsce. Jeszcze w latach 70. i 80. XX wieku był na skraju wyginięcia. Gdyby nie działania grupki zapaleńców, tego zwierzęcia w ogóle nie byłoby na polskich ziemiach. Chociaż sytuacja uległa poprawie, to nadal potrzebne są działania, które pozwolą na dalszą ochronę tych zwierząt.

- Ryś to bardzo rzadkie zwierzę, ponieważ zmieniają się lasy. On lubi takie lasy, w których może się ukryć, gdzie są niższe drzewa, krzewy. W momencie, gdy prowadzimy masową wycinkę i mamy bardzo wiele lasów, które są takimi monokulturami, to wtedy dla rysia nie jest to dobre miejsce i szuka sobie innego bytowiska - tłumaczyła Katarzyna Karpaś-Świderek.

Jakie rozmiary osiąga ryś? Co jest jego ulubionym pożywieniem? Ile rysiów żyje w Polsce? Na czym polega metoda przywracania rysi naturze "Born to be free"? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Katarzyna Karpaś-Świderek (WWF Polska)

Data emisji: 5.03.2018

Godzina emisji: 14.20

pg

Czytaj także

Na leśnym dukcie. O spotkaniach ze zwierzętami

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2018 15:40
- Na buchtowisku możemy spotkać dzika. Dzikie świnie robią dużo dobrego dla życia w lesie. Umożliwiają samosiew drzew i krzew, zjadają owady i są sprzymierzeńcem leśnika - opowiada Sylwester Lisek z Nadleśnictwa Poddębice. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Szczęście na czterech łapach". Pomagamy zwierzakom!

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2018 16:36
- Obecnie w schronisku przebywa ok. 700 psów i 35 kotów. Zbliża się wiosna i trzeba spodziewać się, że tych zwierząt niebawem będzie znacznie więcej - mówiła Patrycja Jarosz, przedstawicielka Schroniska na Paluchu, z którym PolskieRadio.pl organizuje akcję "Szczęście na czterech łapach".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pasożyty czworonoga. Na co narażony jest nasz pupil?

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2018 16:00
Chociaż w kalendarzu zima, to wychodząc na spacer z psem, można się przekonać, że w przyrodzie wiosna. Zwłaszcza wtedy, gdy spuścimy czworonoga ze smyczy, a ten pobiegnie w najbliższe zarośla i w sierści przyniesie kleszcza.
rozwiń zwiń