Spadek i co dalej? Jak zarządzać odziedziczonym majątkiem?

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2018 15:45
Niewiele mówi się o sprawch ostatecznych. Nie jest np. przyjęte, aby w młodym wieku myśleć o tym, aby sporządzić własny testament. Kiedy warto się nad tym zastanowić, co należy to tzw. masy spadkowej i jak nim rozporządzać?
Audio
  • Prawo spadkowe. Kto i w jakich okolicznościach może odziedziczyć nasz majątek? (Dajesz radę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: fizkes/Shutterstock

- Wolę na temat tego komu chcemy przekazać majątek możemy wyrazić za pomocą testamentu. Robi to spadkodawca, zwany także testatorem, albo legatorem - wyjaśniał Karol Brunejko z Akademickiej Poradni Prawnej UW. 

- Spadkobierca jest z kolei osobą, na którą przechodzi ogół praw i obowiązków osoby zmarłej. To ona będzie miała dostęp do majątku, jaki został jej przepisany przez spadkodawcę, ale należy pamiętać, że razem z nim jest zobowiązana do wypełnienia szeregu obowiązków, które spoczywają na osobie przyjmującej spadek - mówił gość Czwórki.

Jakie to mogą być obowiązki? Kiedy można zrzec się spadku? W jakich przypadkach testament może być nieważny? Czy można przepisać swój majątek na osobę, która nie jest z nami spokrewniona? Co w przypadku, jeśli majątek został przepisany na dziecko? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Karol Brunejko (Akademicka Poradnia Prawna Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 6.11.2018

Godzina emisji: 14.15

ac/kd

Czytaj także

Student w wielkim mieście. Jak nie zginąć?

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2015 10:00
Przed rozpoczęciem roku akademickiego warto dowiedzieć się, jakie atrakcje oferuje nam miasto, do którego planujemy wyjechać na studia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lekcja dorosłości, czyli jak kontrolować domowe wydatki?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2018 19:39
- Świetnym momentem na stworzenie własnego, autorskiego systemu zarządzania pieniędzmi jest wyjazd na studia. Wówczas musimy szybko stać się dorośli. Warto dokładnie przeanalizować, kiedy i na co "pieniądze same się wydają" - mówi Dominika Nawrocka z bloga "Kobieta i pieniądze". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zespół Pieśni i Tańca Mazowsze. "To dla nas drugi dom"

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2018 16:30
- Przebiórka podczas koncertu wymaga udziału kilku osób. Tancerka schodzi ze sceny i ma dwa utwory czasu na zmianę sukienki, butów i dodatków, więc pozostałe jej pomagają, m.in. wiążąc sznurówki, czy zdejmując korale i wkładając kolejne. Pęknięcie sznurówki nie może się przydarzyć - tak o kulisach pracy w Mazowszu opowiadała nam Katarzyna Robaczewska.
rozwiń zwiń