Co macha do nas kleszcz? Przeczytaj, nim wyjdziesz na spacer
Długa i ciepła jesień sprzyja aktywności kleszczy. Jak wynika z różnych badań, co piąty kleszcz jest niebezpieczny dla naszego zdrowia. Jak podkreślała ekspertka Czwórki, nie możemy bagatelizować boreliozy, a najczęstszą manifestacją tej choroby będą objawy skórne. Dochodzi jednak także m.in. do zaburzeń rytmu serca, pojawiają się także problemy ze stawami. - Pierwszym objawem skórnym będzie rumień wędrujący. Może pojawić się w innym miejscu niż doszło do ukąszenia, rozszerza się obwodowo. Najczęściej nie boli i nie swędzi, objawom towarzyszyć może osłabienie i gorączka - tłumaczy prof. Aleksandra Lesiak. - Antybiotykoterapia trwa trzy tygodnie, nawet do miesiąca.
Czy każde ugryzienie jest niebezpieczne? Jakie jeszcze objawy świadczą o rozwijającej się boreliozie? Gdzie najłatwiej spotkać kleszcze? Dlaczego borelioza raz wywołuje dolegliwości stawowe, innym razem neurologiczne czy skórne? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.
Nie usuwajmy kleszczy "babcinymi metodami", czyli nie smarujmy masłem, bo możemy sobie zaszkodzić. Kleszcza wykręcamy pęsetą, po czym dezynfekujemy skórę prof. A. Lesiak
***
Tytuł audycji: Dajesz radę
Prowadzi: Justyna Majchrzak
Gość: prof. Aleksandra Lesiak (dermatolog, Dermoklinika Łódź)
Data emisji: 13.11.2018
Godzina emisji: 14.07
kd/ac